Enflasyonun karşısında her geçen gün eriyen maaşları günlük hayatlarını da olumsuz yönde etkilemeye başlayınca emekliler çareyi birçok mecrada yetkililere seslenmekte buldu. Mevcut ekonomik şartlarda geçinemeyen emekliller ek zam istiyor. 

Eylül ayında enflasyon yüzde 4,75 artarken, yıllık bazda yüzde 61,53'e yükseldi. Bu verilere göre temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 25,11 olarak gerçekleşti.

Asgari ücrete %54 oranında zam yapıldığını belirten emekliler, mevcut ekonomik şartlarda aldıkları maaşın yetersiz olduğunu ve maaşlardaki bu adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini ifade ederek maaşlarına ek zam talebinde bulunuyorlar. 

Sosyal medyada sık sık etkinlik düzenleyen emeklilier Meclis'in açılmasıyla birlikte ekim ayında ek zam kararı alınmasını talep ediyor.

Altın fiyatları için son durum: gram altın düşecek mi? Altın fiyatları için son durum: gram altın düşecek mi?

EYT-EF Başkanı Arzu Lastikçi Bakan Işıkhan'a seslendi!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Emekliler Federasyonu Başkanı Arzu Lastikci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'a seslenerek ekim ayında emeklilere ek zam yapılması gerektiğini söyledi. 

Lastikçi, paylaşımında, ''Aylardır yüksek enflasyon karşısında sefalet hayatı yaşayan emeklinin dayanacak gücü kalmadı. Artık vaat ve temenni değil, ayırım yapmadan, tüm emekli kök maaşlarına ekimde eşit ve adil zam için İcraat istiyoruz.'' ifadelerine yer verdi.

Türkiye Emekliler Derneği'nden (TÜED) zam talebi!

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, tüm milletvekillerine mektup gönderdi.

Mektupta yaklaşık 6 milyon emeklinin en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 lirayla geçinmek zorunda kaldığı belirtildi. Toplu sözleşmeyle kamu işçilerinın taban maaşının 21 bin lira olarak belirlendiği, memur taban maaşının da 22 bin liraya yükseldiği ifade edildi. 

Mektupta şöyle dendi: "Hali hazırda, çalışan ve emekli arasında ciddi bir maaş farkı varken ve bu durumun düzeltilmesi için ısrarla intibak beklentimiz masadayken, emeklilerimizin beklentileri de en az çalışanlar kadar zam almaktır. Aksi halde çalışan ve emekli arasında en az iki kat olan ücret adaletsizliği üç-dört katına çıkacaktır. Bu durum, yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş emekli kesimi için hayal kırıklığı olacak ve toplumsal barış zedelenecektir. Altı ayda bir alınacak TÜFE zammı ile de fark daha hızlı artacak ve toplumda kapanması çok derin bir yara açacaktır."

Temmuz ayındaki yüzde 25'lik zammın emeklileri hayal kırıklığına uğrattığını vurgulayan Ergün, mektupta şu ifadelere yer verdi: 

Zatıalinizden talebimiz, emeklilerimizin bir nebze olsun rahatlamasını sağlayacak iyileştirmenin yapılması, en düşük emekli aylığının hiç olmazsa asgari ücret seviyesine çekilmesi ve söz verildiği gibi 7 bin 500 lira üzerinde aylık alanlara da en az 8 bin lira seyyanen zam yapılarak, gerçek anlamda devlet korumalı sosyal güvenliğin hayata geçirilmesi için parlamentoda emeklilerimizin, dul ve yetimlerimizin sesi olmanızdır.

Emeklilerimizin yıl sonunu veya 2024 bütçesini bekleyecek, sabrı da takati de kalmamıştır. Alım gücümüz, belki de bu yüzyılın en düşük seviyesine inmiştir. Eli nasırlı, ağzı dualı emekli topluluğumuz, geçmişte olduğu gibi bugün de kendisine atılacak adımları vakarına yaraşır bir olgunlukla karşılayacak ve bunu hakkıyla takdir edecektir.