45.000'i aşkın mezunu bulunan, sadece Milli Emlak Genel Müdürlügü ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlügü'nde görev alabilen emlak yönetimi mezunları yetersiz atamalar nedeniyle mesleklerini icra edemezken maddi ve manevi sıkıntılar yaşıyor.

Yıllarca eğitimini aldıkları mesleklerini kamuya atanarak icra etmek isteyen 3301 nitelik kodlu emlak ve emlak yönetimi programı mezunları atama beklediklerini belirterek yetkililere şu sözlerle sesleniyorlar: 

Sayın Yetkililer, Bizler her yıl binlerce mezun veren emlak yönetimi mezunlarıyız. Devletimizin nitelikli meslek elemanı yetiştirmek adına kurduğu 3301 nitelik kodlu emlak ve emlak yönetimi programı mezunları olarak ciddi bir atama sorunu ile karşı karşıyayız. İstihdam alanımız sadece Milli Emlak Genel Müdürlügü ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlügü. Bunların dışında hiçbir kamu kurumu bizleri istihdam etmemektedir.

TEMAD Genel Başkanı Hamza Dürgen'den Özgür Özel'e ziyaret! TEMAD Genel Başkanı Hamza Dürgen'den Özgür Özel'e ziyaret!

45.000'i aşkın mezun bu iki kurumun yaptığı az sayıda personel alımlarına yerleşmek için mücadele etmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 3301 nitelik kodlu emlak yönetiminden sadece 1 kişilik alıma çıkmıştır. Bu durum bizleri çok üzmüştür. Kamuya atanabilmek için okuduk.

Milli Emlak'tan 1000 atama bekliyoruz Son 5 yıldır emlak yönetiminden kadrolu personel alımı yapmayan, iki yılda ise emlak yönetimi programından sadece 1 kisilik sözleşmeli büro personeli ataması yapan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne artık sadece tapu mezunları alacaklarını söylediler.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne yapılan alımda yeterli seviyede bizlere kadro verilmediği ve kurumun da taşrada personel ihtiyacı olduğu görülmüştür. Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün taşrada komisyon kurabilmesi için en az 3 kişi olması gerekiyor. Maalesef bu sayı ekseriyetle taşrada sağlanamamaktadır.

Oysaki emlak yönetimi bölümünden atanan arkadaşlarımızdan il müdürleri memnuniyetlerini dile getiriyorlar. Biz de 3301 nitelik kodlu emlak ve emlak yönetimi mezunlarının tercih edilmesini talep ediyoruz. Bizler bu kurumlara atanabilmek için okuduk. Meslek elemanı olarak yetiştirildik ve atanan arkadaşların başarıları bölümün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Emlak Yönetimi mezunları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün öz evlatlarıdır. On binlerce mezun genç atama bekliyor.