Söz konusu olay 28 Mart 2023 tarihinde yaşandı. Hakim Ahmet Çakmak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Anayasa’ya göre yeniden aday olamayacağı yönünde 28 Mart 2023 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) dilekçe vermişti. Dilekçenin ardından hakim Çakmak, meslekten ihraç edilmişti. Çakmak hakkında yeniden soruşturma açıldı.

GEREKÇE OLARAK MEKTUP GÖSTERİLDİ

HSK’nın ihraç kararı almasının ardından Çakmak hakkında yeniden soruşturma açıldı.

TBMM Genel Kurulu’na sahipsiz hayvan sorunu damga vurdu TBMM Genel Kurulu’na sahipsiz hayvan sorunu damga vurdu

Başlattığı soruşturmaya gerekçe olarak HSK Başmüfettişliği, Çakmak’ın Erdoğan’ın 3’üncü kez aday olamayacağına ilişkin mektubuna işaret etti.

Ayrıca, Başmüfettişlik Çakmak’ın görev yaptığı adliyede HSK başkanı ve üyelerini hedef göstererek “Zaman gelecek devran dönecek, yakında seçim var” diyerek  beyanlarda bulunduğu iddiası da soruşturma konusu olarak kaydedildi. 

"TAM KANUNSUZLUK HALİ"

26 Nisan 2024 tarihinde HSK tarafından başlatılan soruşturma dün (7 Mayıs 2024) Çakmak’a iletildi.

Bunun üzerine Çakmak 10 Haber’e konuştu. Çakmak’ın açıklamasına göre HSK içtihatlarınca ikinci kez yer değiştirme cezası alarak meslekten ihraç edilmesinden yaklaşık bir yıl sonra hakkında soruşturma açılmasının sebebi “tam kanunsuzluk halinin” oluşmamasından kaynaklı.

'UYDURMA' SEBEPLER

çAKMAK, Ceza Kanunu hükümlerince ilk suç kesinleştikten sonra ikinci bir suç işlendiği takdirde tekerrür hükümlerinin uygulandığını söyleyerek, "HSK’nın kendisini ilk yer değiştirme cezasının henüz kesinleşmeden ikinci ceza ile ihraç edildiğinin" altını çizdi. 

Ayrıca Çakmak konuşmasında "Erdoğan’ın 3’üncü kez aday olamayacağına yönelik mektubunun ardından hakkında “uydurma” sebeplerle soruşturma açıldığını meslekten ihracının bu şekilde gerçekleştirildiğine" vurgu yaptı.

Kaynak: T24