Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik yolculuklarının başlaması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, bahsi geçen ülkelerin terör yuvası olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma günü bir açıklama yaptı. Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre Kuzey ülkelerinin terör örgütlerine ev sahipliği yapması sebebiyle İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılmasını desteklemeyecek.

Türkiye, Kürt militan grupları PKK ve YPG de dahil olmak üzere Ankara tarafından terörist kabul edilen diğer rgütler ve ABD merkezli terörist Fethullah Gülen'in takipçileri de dahil olmak üzere İsveç'i ve diğer Batı Avrupa ülkelerini hoş karşılamıyor.

Finlandiya'nın perşembe günü NATO üyeliğine başvurduğu açıklandı ve İsveç'in de başvuru yapacağı bekleniyor.

Erdoğan basına yaptığı açıklamada "İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz, ancak olumlu görüşlere sahip değiliz." diyerek, NATO'nun geçmişte Yunanistan'ı üye olarak kabul etmesinin bir hata olduğunu da sözlerine ekledi.

Erdoğan, ayrıntı vermeden, "Türkiye olarak benzer hataları tekrarlamak istemiyoruz. Ayrıca İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin misafirhanesidir." dedi. Hatta bazı ülkelerde milletvekili bile oluyorlar. Bizim bunu desteklememiz mümkün değil" dedi.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan'ın atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de Erdoğan'ın atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de

Kaynak:Reuters