Tartışmalara neden olan kararı Avrupa Yayın Birliği (EBU) duyurdu. Yapılan açıklamada Avrupa Yayın Birliği, şarkı yarışmasının yapılacağı Malmö Arena'ya Filistin bayrağı veya siyasi mesaj içeren pankartla girmeye çalışanların durdurulacağı ve ellerindeki Filistin bayrağı veya pankartların alınacağı bilgisini paylaştı.

"SOYKIRIM ÜCRETSİZ ŞARKI YARIŞMASI"

İsveç Filistin Grubu'ndan karara tepki gecikmedi. Grup tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in 11 Mayıs'ta yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımının Malmö kentinde protesto edileceği bildirildi. 

Ayrıca açıklamada, "Soykırım Ücretsiz Şarkı Yarışması" ismi ile yerel sanatçıların da protestoda sahne alacağı bilgisi yer aldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den İran'ın Bakü Büyükelçiliğine taziye ziyareti Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den İran'ın Bakü Büyükelçiliğine taziye ziyareti

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINACAK

İsveç devlet televizyonu SVT'de yer alan habere göre, Malmö Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Nils Norling, şehre 100 bin göstericinin geleceğini tahmin ettiklerini aktardı. 

Norling, gösterilerde olay çıkmaması için geniş güvenlik önlemleri alacaklarını belirterek, Norveç ve Danimarka'dan da polis ekiplerinin destek için Malmö'ye geleceğini bildirdi.

Editör: Öznur Kaya