Enflasyonun karşısında her geçen gün eriyen maaşları günlük hayatlarını da olumsuz yönde etkilemeye başlayınca emekliler çareyi birçok mecrada yetkililere seslenmekte buldu. Mevcut ekonomik şartlarda geçinemeyen emekliller ek zam istiyor. 

Eylül ayında enflasyon yüzde 4,75 artarken, yıllık bazda yüzde 61,53'e yükseldi. Bu verilere göre temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 25,11 olarak gerçekleşti.

Bakan Işıkhan’dan ‘asgari ücrete yüzde 53.5’lük zam’ sorusuna yanıt! Bakan Işıkhan’dan ‘asgari ücrete yüzde 53.5’lük zam’ sorusuna yanıt!

Asgari ücrete %54 oranında zam yapıldığını belirten emekliler, mevcut ekonomik şartlarda aldıkları maaşın yetersiz olduğunu ve maaşlardaki bu adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini ifade ederek maaşlarına ek zam talebinde bulunuyorlar. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde emekliye müjde verileceğini belirterek Kabine Toplantısı'nı işaret etmişti. Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklililere müjde açıklaması uzun süredir zam bekleyen emeklileri tatmin etmedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kasım ayının ilk yarısından itibaren emeklilere bir seferliğe mahsus 5'er bin lira ödeneceğini ancak hem emekli olup hem çalışanların ise kapsama dışında olacağını belirtti. 

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamadan memnun olmayan emekliler tepki gösterirken kazanılmış haklarını istediklerini belirterek maaşlarına zam yapılmasını ve mevcut ekonomik şartlarda çalışmaya devam etmek zorunda kalan emeklilere de ikramiye verilmesini talep etti. 

Emekliler sistemin adil olmasını ve tüm emeklililerin kök maaşına 5000 TL yansıtılmasını talep ediyor. 

EYT-EF Başkanı Arzu Lastikçi'den ikramiye tepkisi!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Emekliler Federasyonu Başkanı Arzu Lastikci, emekliler arasındaki çalışan ve çalışmayan ayrımına tepki göstererek şu paylaşımlarda bulundu:

Yıllarca çalışıp alınteri döken emekli sefil hayatı hak etmiyor. Bir parmak bal değil ödediği primlerin hakkını istiyor emekli. Kabine'den tüm emekli maaşlarına eşit ve adil ücret açıklamasını bekliyoruz. 

Bu nasıl bir adalet anlayışıdır? Bu nasıl bir haksızlıktır? Akıllara durgunluk veren bu talihsiz açıklamalar ile emekliyi yok saydınız. Ancak emekli de bu günleri unutmayacak. Bu nasıl bir ayırım? Emekli, emekli olalı böyle bir haksızlık görmedi.

Ya hepimize eşit davranın. Ya da toplum huzurunu bozacak girişimlerde bulunmayın. İnsan hakkına, evrensel beyannamesine, eşitlik ilkesine ve vicdana aykırı bir durum olan "5 bin TL'lik ödemeyi istemiyorum." Adil olun.

Adil olun. Çalışan emekliye reva görülmeyen, bize hak değildir. 5 bin TL'lik ödemeyi reddediyorum. Kardeşime hak görülmeyen, benim cebime de giremez. Bildik ve inandık ki vatandaş kimsenin umurunda değil.

EYT meselesini böldünüz. Yasayı eksik çıkarttınız. Ayrıca mağduriyet yarattınız. Şimdi emekliler arasında ayırım yapıyorsunuz! Hem 7.500 TL maaş vereceksiniz hem de çalışan emekli diye ayıracaksınız. Biz insanız insan. Bölmeyin!

Yapılan talihsiz açıklamaları reddediyoruz. Emekli arasında ayrım yapmak ne demek? Fiilen çalışana ikramiye yok açıklaması kabul edilemez. Aylardır sefil hayat yaşayan emekliye zam nerede?