TGRT Haber sitesinde yer alan habere göre; staj ve çıraklık konusunda kapsamlı bir çalışma yapıldığı ve çalışmanın sonuna gelindiği belirtildi. Eski Bakan Vedat Bllgin'in geçmiş dönemlerdeki son açıklamasına baktığımızda çıraklıkla ilgili bir çalışma başlattıklarını belirtmişti. Bakan Bilgin'in başlattığını yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan sonlandırdı. 

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin görevinden ayrılmadan hemen önce şöyle bir açıklama yapmıştı:

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları mücadeleye devam ediyor! Staj ve çıraklık sigortası mağdurları mücadeleye devam ediyor!

“Şimdi orada iki ayrı şey var. Bir tanesi muhtelif alanlarda staj yapanlar var. Sayıları çok fazla bunların. Ben de hep o örneği veriyorum diyorum ki ben size 3 stajyer göndereceğim. Bunlar çalışsın. Siz de tamam diyorsunuz. Sonra ortaya sigorta çıkıyor. Böyle bir şey olursa siz işe alır mısınız? Orada yapılan sağlık ve mesleki kazalarından doğabilecek sıkıntılar için yapılan sigorta. Çıraklık okulları ayrı. Onu ayırmamız lazım. Devamlılık gösteren bir iş ilişkisi ise ondaki uygulamada reform yapmamız lazım. Onun sisteme dahil edilmesi gerekir.”

Bu açıklamasıyla beraber çıraklık mağdurlarına yeşil ışık yakmış oldu. Gerekli düzenlemelerin torba yasasında yer alarak çözüme kavuşturulması bekleniyor. Staj mağdurları için henüz net bir açıklama yapılmadı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 8 Eylül 1999'dan önce stayjer ve çırak kaydı bulunanlar sigortalılık süresi ve prim günü koşullarını karşıladıkları takdirde yaş şartı aranmadan emekli olabilmek istiyorlar. Staj ve çıraklık mağdurları sosyal medyada sık sık etkinlik düzenleyerek seslerini yetkililere duyurmak için mücadele ediyor.