Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) aralık ayında gelecek yeni düzenlemeyi heyecanla beklerken uzman sigorta dökümünde yer alan S, Ş ve K harflerine dikkat çekti ve uyardı. Peki bu harflerin emeklilikte önemi nedir? İşte detaylar..

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) aralık ayında Meclis'e gelecek yasa tasarısına gözünü çevirmiş durumda. Öte yandan EYT’de harf detayına dikkat edilnmesi gerektiğine dair milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan SGK Uzmanı Özgür Kaya şu ifadeleri kullandı:

"HER HARFİN BİR RENGİ VAR"

“EYT’de çalışmalar sona doğru yaklaştığında EYT’lilerin mutlaka hizmet dökümlerini kontrol etmeleri gerekiyor. EYT yasalaştığında karşılarında 3 tane harf çıkma ihtimalleri söz konusu. K, S, ve Ş harfleri. Çalışanları hizmet dökümünde e-Devlet sistemine girdiklerinde hizmet dökümünün baş kısmının solunda bu harfleri görecekler. Turuncu, kırmızı ve yeşil renkleri var.

Bu sadece EYT kapsamında değil çalışanların genelini ilgilendiren bi konu ama EYT gündemde olduğu için yarın öbür gün EYT yasası çıktığında böyle bir şeyle karşı karşıya kalırsanız sıkıntı yaşarsınız diye bir uyarı yapıyoruz. Peki bu harfler neden önemli?

Kontrollü iş yerinde tescil yapılıyor. Bazı kötü niyetli insanlar vatandaşlardan prim toplamak için merdivenaltı şirketler kuruyor. Herhangi bir faaliyetleri yok. Normal sigorta girişlerini yapıyorlar fakat sigorta primlerini devlete ödemiyorlar.

Murat Bal'dan staj mağdurlarına destek! "Staj mağduriyeti bir şekilde çözülecektir" Murat Bal'dan staj mağdurlarına destek! "Staj mağduriyeti bir şekilde çözülecektir"

Bir de gerçekten şirket var fakat bir takım iş ve işlemlerde usulsüzlükler yapıldığı için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun denetim elemanları iş yeri üzerinde kontrol sağlıyorlar. Kontrol esnasında çalışanların hizmet dökümünde yer alan çetvele K harfini koyuyorlar. Devletin kontrol elemanları burada bir kontrol yapıyor anlamına gelir. K harfinin konulduğu iş yerlerinde çalışanlar süreç içerisinde emeklilik hakkını elde etmişse, iş kazası nedeniyle geçici işsizlik geliri elde etmişse bu hakları geçerlidir. Hastanede provizyon engelleri ile karşı karşıya değiller ama bu iş yerinde bir kontrol yapıldığını çalışanın bilmesi gerekir.

‘ŞÜPHELİ İŞ YERLERİNDE ÇALIŞANLARIN EMEKLİLİK MÜRACAATLARI İŞLEME ALINMAZ’

Şüpheli iş yerlerinde Ş harfinin konulduğu iş yerlerinde bu iş yeri kontrollü iş yerini bir tık daha ilerisi yani burada şüpheli bir işlemin yapıldığı, burada K harfi konulan işyerinin dışında çalışanlar emeklilik başvurusu yaptıklarında bunların müracaatları işleme alınmaz, ta ki şüpheli iş yerinde elemanın denetimi bitene kadar iş yerleri askıda bekletilir.

‘SGK, EMEKLİ OLMUŞ KİŞİLERDEN MASRAFLARI YASAL FAİZİ İLE TAHSİL EDER’

Üçüncü basmakta yer alan S harfi ise burası artık gerçekte fiiliyatta bir iş yeri değildir. SGK’da tescili yapılmış merdivenaltı bir işletmedir. Vatandaşları dolandırıp, ‘Sigortanızı yapalım SGK’ya 3 bin lira ödeyeceğine 1500 lira bana öde kazancın olsun’ diyerek SGK’ya prosedür gereği verilip fakat paralarının primlerinin ödenmediği bir iş yeridir. Burada çalışanların emeklilikleri, başvurusu gelmişse, emeklilik şartları yerine gelmişse, başvuruları kabul edilmediği gibi daha önce bu iş yerinden emekli olup, iş görmezlik geliri almış, hastaneden tedavi olmuş kişiler de Sosyal Güvenlik Kurumu masrafları yasal faizi ile tahsil eder.

‘ÇALIŞANLAR HİZMET DÖKÜMÜNÜ KONTROL ETSİN’

Çalışanların çalıştıkları dönem itibarıyla hizmet dökümlerini kontrol etmeleri şarttır. Çalıştıkları iş yerinde herhangi bir riskli durum görüyorlarsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeleri gerekiyor. K, S ve Ş harfi ileriki süreçlerde başlarına ciddi sıkıntı doğurabilir.”