Seçime kısa bir süre kala staj mağdurları sıkça gündeme geliyor. Emeklilikte staj ve çıraklık engeline takılanlar seslerini duyurmak adına platform kurarak dernekleşmiş durumdalar.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, “Staj mağdurları mağdur değildir. Çünkü onları mağdur eden bir şey yok. Staj eğitimdir. Ortada iş akdi yok. ‘Staj sayılsın’ diyorlar. Milletin parasını bu şekilde dağıtamayız.” diyerek staj ve çıraklık mağdurlarına kapıları kapattı. 

Dernek Başkanı Ferhat Salman: “Sanayide, tamirhanelerde 15-16 yaşında çocuğu araba altına yatıracak, torna-makine başına geçirecek ve haftanın 5 günü en az 6 saat çalıştırıp bir günü teorik eğitim vereceksin, buna da ‘iş’ değil eğitim diyeceksin. Bu olmaz. Emeğimiz, döktüğümüz ter yok sayılıyor. İtirazımız buna” diyor. 

Erdoğan'dan EYT açıklaması: İlk maaş ne zaman bağlanacak? Erdoğan'dan EYT açıklaması: İlk maaş ne zaman bağlanacak?

TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise konuyu bambaşka bir yönden ele aldı ve dedi ki: “Yaşanan ara eleman sıkıntısında staj ve çıraklık sigortası mağduriyetinin etkisi büyük. Çünkü aileler staja giden 3 yıl emekliliğe etki etmediği için çocuklarını artık zanaat öğrenecekleri mesleklere yönlendirmiyor. Oto tamirciliği örneğin. Sanayi sitelerinde usta kalmayacak yakında. Bu çocuklar şunu istiyor: ‘Parayı kendimiz ödeyelim, emeklilik kesintisi esas olsun.’ Yani bu da değerlendirilmeli.”