Filistinli sendika ve meslek örgütleri, uluslararası sendikalara, Gazze'de insanlık suçu işleyen İsrail'in silahlandırılmasının durdurulması için harekete geçme çağrısında bulundu.

Söz konusu çağrıda, “İsrail, 1,1 milyon Filistinlinin Gazze’nin kuzey yarısını boşaltmasını talep ederken, onları sürekli bombardımana maruz bırakıyor. Bu acımasız hamle, İsrail’in ABD ve Avrupa devletlerinin çoğunun tereddütsüz desteği ve aktif katılımıyla Gazze’deki 2,3 milyon Filistinliye karşı eşi benzeri görülmemiş ve iğrenç katliamlar gerçekleştirme ve Gazze’yi etnik olarak tamamen temizleme planının bir parçasıdır” denildi.

Açıklamada, İsrail tarihinin en sağ hükümetinin, Filistinlilere karşı artan saldırı ve katliamlarını kolaylaştırmak için İsrailli yerleşimcilere 10 binden fazla tüfek dağıttığı hatırlatılarak “İsrail’in eylemleri, katliamları ve söylemi, uzun zamandır vadettiği ikinci Nakba’yı gerçekleştirme, mümkün olduğunca çok sayıda Filistinliyi sürme ve Filistinlilerin sürekli boyunduruk altında yaşadığı bir ‘Yeni Ortadoğu’ yaratma niyetine işaret etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

KGM müşavirleri kadroya alınacak mı? KGM müşavirleri kadroya alınacak mı?

Batılı devletlerin tepkisinin, uluslararası hukuka üstünkörü bir selam bile vermeden İsrail devletine tam ve eksiksiz bir destek şeklinde olduğuna dikkat çekilerek, bu durumun İsrail’in cezasızlığını artırdığı ve soykırım savaşını sınırsızca yürütmesine olanak sağladığı kaydedildi.

"İSRAİL İÇİN SİLAH ÜRETMEYİ VE TAŞIMAYI REDDEDİN"

“Filistinli sendikalar uluslararası meslektaşlarımızı ve vicdan sahibi herkesi İsrail’in işlediği suçlara her türlü ortaklığa son vermeye, en acilinden de İsrail’le silah ticaretini, tüm finansmanı ve askeri araştırmaları durdurmaya çağırmaktadır. Harekete geçme zamanı geldi, Filistinlilerin hayatları pamuk ipliğine bağlı” ifadelerinin yer aldığı açıklamada şu çağrı yapıldı:

“Bu acil, soykırıma varan durum ancak Filistin halkıyla küresel dayanışmanın kitlesel olarak artmasıyla önlenebilir ve İsrail savaş makinesini dizginleyebilir. Dünyanın neresinde olursanız olun, İsrail devletinin ve ablukanın altyapısında yer alan şirketlerin silahlandırılmasını engellemek için derhal harekete geçmenizi istiyoruz. İtalya, Güney Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sendikalar tarafından daha önce gerçekleştirilen eylemlerden ve 1930’larda İtalya’nın Etiyopya’yı işgaline, 1970’lerde Şili’deki faşist diktatörlüğe ve küresel dayanışmanın sömürgeci vahşetin boyutlarını sınırladığı başka yerlerdeki benzer uluslararası eylemlerden ilham alıyoruz.

İlgili sektörlerdeki sendikaları;

- İsrail için silah üretmeyi reddetmeye,

- İsrail’e silah taşımayı reddetmeye,

- Sendikalarda bu yönde önergeler kabul etmeye,

- İsrail’in acımasız ve yasa dışı kuşatmasının uygulanmasına dahil olan suç ortağı şirketlere karşı, özellikle de kurumunuzla sözleşmeleri varsa, harekete geçmeye,

- Hükümetlere İsrail’le tüm askeri ticareti ve ABD örneğinde olduğu gibi İsrail’e sağlanan finansmanı durdurmaları için baskı yapmaya çağırıyoruz.

Bu çağrıyı, Filistin halkıyla her türlü dayanışmanın yasaklanmaya ve susturulmaya çalışıldığını gördüğümüz bir dönemde yapıyoruz. Sizden, sendikaların tarihsel olarak yaptığı gibi, adaletsizlik karşısında sesinizi yükseltmenizi ve harekete geçmenizi istiyoruz. Bu çağrıyı, Filistinlilerin adaleti ve özgürlüğü için verilen mücadelenin sadece bölgesel ve küresel bir mücadele olmadığı inancıyla yapıyoruz. Bu, dünyadaki tüm mülksüzleştirilmiş ve sömürülmüş halkların kurtuluşu için bir kaldıraçtır.”

İMZACILAR

Çağrıda imzası bulunan kurumlar şöyle:

Filistin Genel İşçi Sendikaları Federasyonu, Gazze

Kamu Hizmeti ve Ticaret Çalışanları Genel Sendikası

Genel Belediye İşçileri Sendikası

Genel Anaokulu Çalışanları Sendikası

Genel Petrokimya İşçileri Sendikası

Genel Tarım İşçileri Sendikası

Filistin Kadın Komiteleri Birliği

Medya ve Basım İşçileri Sendikası

Filistin Genel İşçi Sendikaları Federasyonu (PGFTU)

Filistinli Öğretmenler Genel Birliği

Filistinli Kadınlar Genel Birliği

Filistinli Mühendisler Genel Birliği

Filistin Muhasebeciler Birliği

Meslek Birlikleri Federasyonu dahil:

Filistin Dişhekimleri Birliği-Kudüs merkezi

Filistin Eczacılar Birliği-Kudüs Merkezi

Tabipler Birliği-Kudüs Merkezi

Mühendisler Birliği-Kudüs Merkezi

Ziraat Mühendisleri Birliği-Kudüs Merkezi

Veteriner Hekimler Sendikası-Kudüs Şubesi.

Filistinli Gazeteciler Sendikası

Filistin Barolar Birliği

Filistin Hemşirelik ve Ebelik Derneği

Anaokulları Çalışanları Sendikası

Filistin Posta Hizmetleri Çalışanları Sendikası

Filistin Üniversiteleri Profesörler ve Çalışanlar Sendikaları Federasyonu

Bağımsız Sendikalar Genel Federasyonu, Filistin

Filistin Yeni İşçi Sendikaları Federasyonu

Filistin Genel Yazarlar Birliği

Filistin Müteahhitler Birliği

Sağlık Çalışanları Sendikaları Federasyonu

Filistin Psikologlar ve Sosyal Çalışmacılar Birliği