Mezun sayısı 47.000 olan ve her yıl 7000'e yakın yeni mezun veren fizyoterapistler 2014-2020 arası 2289 kişi atanmasına tepki gösteriyor. Son olarak 490 alım yapılması sonucunda özel sektöre yönelen fizyoterapistler şartların asgariye düştüğünü ve düşmeye de devam ettiğini belirtiyor.

Mevcut ekonomik şartlar ve yapılan atamaların az olması fizyoterapistlerin özel sektörde kendi işlerini yapamaması ve işçiz fizyoterapist sayısının hızla artmasına neden oluyor. 

Yoğun bakım, hastane, Aile sağlığı Merkezleri, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, huzur evleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, uygulama okulları, rehberlik araştırma merkezleri ve sağlık turizmi gibi birçok alanda çalışabilen fizyoterapistler istihdam için bu seçeneklerin sonuna kadar değerlendirilmesini talep ederek yetkililere sesleniyor.

Bakan Koca'dan atama müjdesi: 42 bin 500 personel alınacak Bakan Koca'dan atama müjdesi: 42 bin 500 personel alınacak

Sosyal medyada etkinlik düzenleyen fizyoterapistler, paylaşımlarına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere birçok milletvekilini etiketleyerek destek bekliyor.

Fizyoterapist Ne Demek?

Fizyoterapist, uzman hekimin koyduğu tanıya göre hastalar için uygun fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavi programlarını uygulayan meslek grubuna verilen unvandır. Teşhisi konulmuş olan, yaş ilerlemesine bağlı kas rahatsızlıkları, yaralanma, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları gibi hastalıkların tedavisine yönelik programlar uygular.