Sezona 5 Mart'taki Bahreyn Grand Prix'siyle start verilecek 2023'teki yarış sayısı, F1 tarihinin rekoru olan 23'e yükseldi. Bu yıl Katar, takvime geri dönerken ABD'nin Las Vegas kenti ise 1982'den bu yana ilk defa Formula 1'e ev sahipliği yapacak.

Bu yılın takvimi 24 yarış olarak planlanırken, Çin Grand Prix'sinin yeni tip koronavirüs salgınından kaynaklanan organizasyonel zorluklar nedeniyle iptal edilmesiyle bu sayı 23'e düştü.

SPRİNT YARIŞ SAYISI ARTTIRILDI 

İlk kez 2021 sezonunda düzenlenen sprint yarışlarının sayısı, bu yıl 3'ten 6'ya yükselecek.

Azerbaycan, Avusturya, Belçika, Katar, ABD ve Brezilya grand prix'lerinde hafta sonunun ilk günü sıralama turları, ikinci günü ise sprint yarışı düzenlenecek.

Araçların arka kanatlarında bulunan DRS'nin (sürtünme azaltma sistemi) kullanımıyla ilgili denemeler de bu 6 sprint yarışında yapılacak.

SÜRÜCÜLER SİL BAŞTAN

Aston Martin, organizasyonda 4 şampiyonluğu bulunan ama emeklilik kararı alan Sebastian Vettel'in boşluğunu, geçen sezon Alpine'de yarışan ve Formula 1'de 2 şampiyonluğu olan Fernando Alonso ile doldurdu. Alpine takımı ise Pierre Gasly'yi AlphaTauri'den transfer etti.

Haas, yollarını ayırdığı Mick Schumacher'in yerine 2019'dan bu yana tam zamanlı pilot olarak görev yapmayan Nico Hulkenberg'i getirdi.

Yeni sezonda 3 sürücü ise ilk kez F1'de boy gösterecek. McLaren'ın sözleşmesini uzatmadığı Daniel Ricciardo'nun yerini Oscar Piastri alacak. AlphaTauri'de Gasly'den boşalan koltuğa Nyck de Vries oturacak. Nicholas Latifi'den boşalan Williams'ın direksiyonuna da Logan Sargeant geçecek.

Kendisine takım bulamayan isimlerden Ricciardo, Red Bull'da, Schumacher ise Mercedes'te yedek pilot olarak görev alacak.

Fenerbahçe Beko'ya TOFAŞ çelmesi Fenerbahçe Beko'ya TOFAŞ çelmesi

ASTON MARTİN ŞAŞIRTTI

Geçen yılın takımlar klasmanı 7'. sırada bitiren Aston Martin, Red Bull ve Ferrari'nin tasarımlarını bir araya getirdiği yeni aracı AMR23 ile testin en çok konuşulan ekibi oldu.

Fernando Alonso'nun testin son gün akşam seansında gerçekleştirdiği yarış simülasyonundaki istikrarlı tur zamanları, lastiklerine nazik davranan AMR23'ün, orta grubun lideri olacağı, hatta Ferrari ve Mercedes'e kafa tutabileceği yorumlarına yol açtı.