GSÜ öğrencileri 2023-2024 Eğitim-Öğretim Mezuniyet Töreni'nde diplomalarını alırken, Hukuk Fakültesini birincilikle bitiren Mehmet Hasan Yacı da konuşma yaptı.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden 2019 yılında mezun olan Yacı, üniversite sınavında da Türkiye 10'uncusu olarak GSÜ'yü tercih etti.

Üniversitedeki lisans eğitiminin ardından Hukuk Fakültesini birincilikle bitiren Yacı, ödülünü Gazze'de soykırıma uğrayan öğrencilere adadı.

GAZZE'DE BİR SOYKIRIM İŞLENİYOR”

Yacı, hukuk sisteminde simgeleşmiş "Adalet Heykeli"ne değindiği konuşmasında, "Hukukçunun gözleri karar verirken bağlıdır, adaletsizlik vuku bulurken değil. Ben de bu görevimi bugün en azından sözlerimle hukuksuzluğa, haksızlığa karşı olduğumu haykırarak belirtmek ve yerine getirmek zorundayım. Gazze'de bir soykırım işleniyor." diye konuştu.

"E-Devlet" tuzağı: Kredi bedeli adı altında ödeme yapanları dolandırdılar! "E-Devlet" tuzağı: Kredi bedeli adı altında ödeme yapanları dolandırdılar!

Yaklaşık 8 aydır yaşananlara dikkati çeken Yacı, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bütün dünyanın gözü önünde 7 Ekim'den bugüne yüz binlerce insan katledildi. Halen çoluk çocuk, kadın, sivil, gazeteci ve nice insan yeryüzündeki en gelişmiş silahlarla öldürülmeye devam ediyor. Soykırım tehlikesiyle karşı karşıya olan yüz binlerce Filistinli bir sayıdan ibaret değildir. 6 yaşındaki kız çocuğu Hind Recep bir sayıdan daha fazlası. Yüz binler arasında bir sayı olması, onun üzerine tam 355 kere ateş açıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Uluslararası Adalet Divanının kararlarının ayaklar altına alınmasını, uluslararası hukuka, insanlığa dair, bildiğimiz bütün değerlerin, bütün normların hiçe sayılmasını reddediyorum. Bugün almış olduğum bu ödülü, üniversiteleri yıkılmış ve mezun olma şansları ellerinden alınmış Gazzeli arkadaşlarıma ithaf ediyorum."

BAKAN TUNÇ, YACI’NIN KONUŞMASINI HESABINDAN PAYLAŞTI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabında, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesini birincilikle bitiren Mehmet Hasan Yacı’nın konuşmasını paylaştı.

Genç hukukçunun Gazze için söylediklerinden duygulanan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, X sosyal medya hesabında yaptığı bir paylaşımda, “Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesini birincilikle bitirerek aldığı ödülü Gazze’de soykırıma uğrayan öğrencilere adayan Mehmet Hasan Yacı kardeşim, konuşmasıyla tüm dünyaya bir insanlık dersi verdi. İnsan haklarını, adaleti ve vicdanı hayatının merkezine koyan genç hukukçularımızla gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Elif Zülfigaroğlu