İsrail ablukasındaki Gazze Şeridi'nde tek elektrik santralinin yakıt yetersizliğin dolayı hizmet dışı kalmasıyla 2 milyonu aşkın nüfuslu bölgenin elektriği tümden kesildi.

Gazze Enerji Kurumu Başkanı Celal İbrahim, akaryakıt girişini engellemesi nedeniyle, bölgedeki tek elektrik santralinin çalışması için gerekli yakıtın tükendiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis'ten ortak basın toplantısı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis'ten ortak basın toplantısı!

İbrahim, elektrik santralinin yakıt eksikliği nedeniyle hizmet dışı kalmasının ardından Gazze Şeridi'nin tamamında elektrik kesintisi yaşandığını belirtti.

"Gazze Şeridi'ni yaşanmaz hale getirmeye çalışıyor"

Öte yandan Enerji Kurumu Başkanı Zafir Mulhim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in 8 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne sağladığı 120 megavatlık elektrik tedarikini durdurduğunu ifade etti.

"Bugün Gazze Şeridi'ndeki yapıların çatısındaki güneş pillerinin çoğunun tamamen hasar aldığını ve enerji üretemez halde olduğunu belirten bir rapor aldım." diyen Mulhim, şunları söyledi:

"İsrail'in şu anki hedefi Gazze Şeridi'ni tüm elektrik kaynaklarından mahrum bırakmak ve burayı yaşanmaz bir yer haline getirmek."

Gazze Şeridi'ndeki elektrik şirketi, 2010 yılından bu yana halkın ihtiyacını karşılamak için bazı yerlere elektrik verip diğerlerinde kesilmesine dayalı dönüşümlü bir tedarik sistemine başvuruyor.

Günde yaklaşık 550 megavattan fazla elektrik ihtiyacı olan Gazze Şeridi'ne İsrail tarafından 120 megavat elektrik temin ediliyor. Gazze'deki enerji kaynaklarında 65, güneş enerjisinden de 20 megavat elektrik üretiliyor.

İsrail Savunma Bakanı Gallant 9 Ekim'de yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ne tam abluka uygulayacaklarını ve bölgeye elektrik, yiyecek ve yakıt sağlanmayacağını söylemişti.

İsrail'de yayın yapan Kanal 12 Televizyonu dün İsrail'in, Mısır'ı Gazze'ye yardım göndermemesi konusunda uyardığını ve yardım kamyonlarını vurma tehdidinde bulunduğunu duyurmuştu.