Sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarına karşı Genç Sağlık Sendikası’ndan önemli bir adım atıldı. Sendika Genel Başkanı Osman Kaya, şiddete maruz kalan veya mobbinge uğrayan sağlık çalışanlarının sendika üyesi olup olmadıklarına bakılmaksızın, kendilerine başvurmaları durumunda ücretsiz avukat desteği vereceklerini duyurdu. Bu destek sayesinde sağlık çalışanları haklarını arayabilecek ve şiddetin önlenmesi için hukuki süreçleri başlatabilecekler.

Ücretsiz avukat desteği sağlanacak!

Son dönemlerde artan sağlıkta şiddet olaylarına sessiz kalmayan Genç Sağlık Sendikası Genel Başkanı Osman Kaya da mobbing ve şiddete uğrayan tüm sağlık çalışanlarına talep etmeleri halinde sendika ayrımı yapmaksızın ücretsiz avukat desteği sağlayacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın son olarak sağlıkta şiddet olaylarına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,  şu bilgileri paylaşıldı:

"Bir şiddet olayı olduğunda Beyaz Kod verilirse buna bağlı olarak adli süreç hemen başlıyor. Sağlık çalışanı Beyaz Kod vermesi durumunda süreci düşünerek çekingen davranabiliyor. Daha basit bir müdahale ile Beyaz Kod ihtiyacı azaltılabilir, çoğu şiddet olayı daha o eşiği geçmeden önlenebilir. Şiddet eğiliminin şiddet davranışına dönüşmesini önleyecek çözüm olarak GRİ KOD uygulamasını düşündük. Beyaz kod uygulaması aynı şekilde sürecek.

"Yazılım hazır olduğunda uygulama başlayacak"

Gri Kod verildiğindehastane güvenliği ve hastane polisi gerekli müdahaleyi yapmak üzere durumdan haberdar oluyor. Hastane polisi, merkeze haber vererek Beyaz Kod gerektirecek bir olayı, şiddete dönüşmesi muhtemel bir olayı haber veriyor. İşin bir hastane güvenliği tarafı var bir de kolluk kuvvetleri tarafı var. Kolluk kuvveti Hazır Kod durumunda hazır halde bekliyor olacak.

Kademeli emeklilik için kanun teklifi verildi gözler Meclis'e çevrildi! Kademeli emeklilik için kanun teklifi verildi gözler Meclis'e çevrildi!

Uygulama İçişleri Bakanlığımızla birlikte devreye konacak. İki bakanlığın ekipleri detayları birlikte çalıştılar. Bir hazırlık yapıldı ve tüm senaryolar gözden geçirildi. Şimdi de yazılımı yapılıyor. Yazılım hazır olduğunda uygulama başlayacak. Sona yaklaşmış durumdayız."