Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak,  staj ve çıraklık mağdurlarını yüzünü güldüren açıklamalarda bulundu.

STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARINA MÜJDE VERİLDİ

Staj ve çıraklık mağdurları için önemli açıklamalar yapan Özüpak, kendisinin de bir staj mağduru olduğunun altını çizdi. İlerleyen süreçlerde stajın bir başlangıç sayılmadığını öğrendiğini dile getiren Özüpak, stajı yok sayıldığı için 2 yıl ötelenerek emekli olduğunu vurguladı. “Yok sayılacaksa neden sigortamız vardı ki!” diyen Özüpak, bu durumun EYT’nin alt sorunu olduğunu ve bir mağduriyet olmadığını açıklamalarının yapıldığını dile getirdi. Staj ve çıraklık mağdurları için önemli bir açıklama yapan Özüpak, “Ancak staj ve çıraklık mağdurlarına yönelik düzenleme, sürpriz bir kararla Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelebilir” ifadeleri ile müjdeyi verdi.

eytden-uzen-haber.jpg

Çalışan kişilerin maaşlarının da sistemde 4.500 TL olarak görüldüğünü dile getiren Özüpak, 1.000 liranın hazine tarafından karşılandığını belirtti. Birimi esas sayılan kazancın yüksek olması durumunda emekli maaşlarının da yüksek olabileceğini ifade eden Özüpak, ne kadar yüksek maaş alınırsa alınsın işverenin primleri asgari ücretten gösterdiğinin altını çizdi.

Ankara'da lise öğrencisi dehşet saçtı! Ankara'da lise öğrencisi dehşet saçtı!

İşverenlerin asgari ücret ödemelerinde usulsüzlüğe başvurması emeklilikte vatandaşların sorun yaşamasına neden olduğunu vurgulayan Özüpak, EYT'lilerin aylık bağlama oranında 9.000 gün prim ödemesi olanla 5.000 gün prim ödemesi olanında 5500 TL maaş alabileceğini vurguladı. Özüpak, çalışanların karşılaştığı bu durumun çok büyük bir haksızlık olduğunu dile getirdi.

EYT düzenlemesinin Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na henüz gönderilmediğini dile getiren Özüpak, konunun sürpriz bir şekilde plan ve bütçede olmasını umut ettiğini söyledi. Özüpak, “Cumhurbaşkanı ‘böyle bir sorun kalmayacak’ dedi ama önce aralıktı, sonra ocak oldu ve en son ‘şubatta tamamlanır, martta maaşlar bağlanır’ deniliyor. Bir an evvel Meclis’e gelir diye ümit ediyoruz” sözleri ile açıklamasını sonlandırdı.