Emekli maaşlarının düşüklüğü nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan birçok vatandaş yetkililere seslenerek emekli maaşlarının artırılmasını talep ediyor. 

Emekli maaşlarının düşüklüğü nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan birçok vatandaş yetkililere seslenerek emekli maaşlarının artırılmasını talep ediyor. Emekliler, ekonomik adaletin sağlanması, insanca yaşam standartlarına ulaşılması ve maaşlarının yükseltilmesi için iktidardan çözüm bekliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 4 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

"2024 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarında yüzde 49,25, SSK ve Bağkur emeklisi aylıklarında ise yüzde 37,57 artış oldu. Daha düşük artış alan SSK ve Bağkur aylıklarına ilave yüzde 5 daha ilave yapacağımızın müjdesini veriyorum.

Bütçe imkanlarımızı zorlama pahasına da olsa emeklilerimizi asla darda bırakmıyoruz. SSK ve Bağkur emeklilerimizin Ocak 2024'den itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6'ya yükseliyor. Memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki temmuzda eşitlenecektir. Emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz.

2024'ü emekliler yılı olarak ilan ediyoruz. Amacımız bu vesileyle emeklilerimizin hayat kalitesini artıracak yeni hizmetleri devreye almaktır."

Açıklaması en düşük emekli maaşının asgari ücrete çekilmesini talep eden emeklilerin tepkisini çekti. Emekliye yapılan zam oranı geçim sıkıntısını gidermedi. 

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, İstanbul vaatlerini açıklarken emeklilere müjde verdi.

Kurum "İhtiyaç sahibi emekliler için her ay İstanbulkartlarına 2500 lira destek ödemesi yapacağız." ifadelerini kullandı.

Kurum'un açıklamalarının ardından

EYT Federasyonu eski Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: 

Bakan Özhaseki'den sanayici ve iş insanlarına "karbon ayak izi" uyarısı Bakan Özhaseki'den sanayici ve iş insanlarına "karbon ayak izi" uyarısı