Fed'in faiz kararı bugün 21.00'de belli olacak.Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararı öncesinde karışık bir seyir izlenirken, bugün ABD'de enflasyon verilerinin yanı sıra FedBaşkanı Jerome Powell'ın sözle yönlendirmeleri yatırımcıların odağına yerleşti.

Son dönemde ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin karışık sinyaller vermesi Fed'in ne zaman faiz indirimine gideceğine yönelik belirsizliği artırırken, bugün faiz kararının ardından yayımlanacak "nokta grafiği"nin olası faiz indirimlerinin boyutu ve zamanlamasına dair ipuçları vermesi bekleniyor.

ANALİSTLER NE DİYOR?

Analistler, ülkede bugün açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini ifade ederek, Powell'ın açıklamalarından bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin işaretler aranacağını dile getirdi.

Moody's, 11 yıl sonra Türkiye'nin kredi notunu iki kademe yükseltti Moody's, 11 yıl sonra Türkiye'nin kredi notunu iki kademe yükseltti

Söz konusu veriler ve faiz kararı öncesinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 57, kasımda ise yüzde 88'te bulunuyor.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altının satış fiyatı 2.411,14 lira olurken ons altının satış fiyatı ise 2.316,98.

Çeyrek altın 3.960,73 lira olurken Cumhuriyet altını ise 16.294,53 lira oldu. Reşat altın 16.787,56 lira kulplu reşat altın 16.753,90 lira.

Editör: Gizem Güven