Staj ve Çıraklık mağdurlarından Özgür Özel'e çağrı! Staj ve Çıraklık mağdurlarından Özgür Özel'e çağrı!

Güvenlik korucuları bulunduğu köylerde bölgenin emniyetini sağlamak ve ortaya çıkan saldırıları önlemekle yükümlüdürler. Ortaya çıkabilecek her türlü zorluğa rağmen özenle çalışmaya devam eden güvenlik korucuları özlük haklarında iyileştirme talep etmektedirler.

Yoğun çalışma saatleri ve tehlikeli görevlerde bulunmalarına rağmen iyi bir maaş alamayan güvenlik korucuları, ek ödeme veya görev parası da alamamaktadırlar. Korucular gıda yardımı ve ikramiye gibi ödeme desteğide alamıyor. EYT'den de faydalanamayan güvenlik korucuları emekli maaşlarınıda çok düşük ücretlerden üzerinden almaktadır. 

Üniversite mezunu güvenlik korucularıda normal memurlar gibi maaş ve haklara sahip değiller. Ayrıca tayin haklarıda bulunmayan korucular yaptıkları zorlu işlere rağmen kendilerine verilen hakların yetersiz olduğunu dile getiriyorlar.

Peki Özlük Haklarında İyileştirme Olacak mı?

Güvenlik korucuları uzun süredir haklarının iyileştirilmesini bekliyor ancak yetkililerden konuya dair henüz net bir açıklama bulunmuyor. Meclisin açılmasından sonra konunun detaylı olarak ele alınacağı düşünülüyor.