Refah Sınır Kapısı kapatıldı: Gazze'ye yardımlar durduruldu! Refah Sınır Kapısı kapatıldı: Gazze'ye yardımlar durduruldu!

İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde düzenlediği hava saldırılarında Filistin direniş hareketi Hamas’ın üst düzey yetkililerinden Cevad Ebu Şemale ve Zekeriya Ebu Muammer’in hayatını kaybettiğini iddia etti.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail uçaklarının bu gece Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarında, Gazze’deki Ekonomi Bakanı ve Hamas yöneticilerinden Ebu Şemale ile hareketin İç İlişkiler Ofisi Başkanı Ebu Muammer’in hedef alınarak öldürüldüğü öne sürüldü.

Açıklamada, Ebu Şemale’nin, Hamas’ın finansmanını yönettiği, çeşitli güvenlik görevlerinde bulunduğu ve İsrail’i hedef alan bir dizi askeri operasyona liderlik ettiği kaydedildi.

Hamas’ın İç İlişkiler Ofisi Başkanı Ebu Muammer’in ise hareketin siyasi bürosunun üst düzey karar vericilerinden olduğu ve Gazze’de konuşlu Filistinli direniş grupları arasındaki koordinasyondan sorumlu olduğu aktarıldı.

Ebu Muammer’in Hamas'ın Gazze'deki yöneticisi Yahya es-Sinvar’a yakınlığıyla bilindiği, İsrail’e karşı saldırılarda rol oynadığı iddia edildi.