Corning kablo fabrikası işçileri 70 gündür grevde! Corning kablo fabrikası işçileri 70 gündür grevde!

Senelerdir eşit işe eşit maaş ve eşit hak talep eden hastane bilgi işlem personelleri mağduriyetlerinin giderilmesi adına seslerini duyurmaya çalışıyor.  Hastane bilgi işlem personelleri her geçen gün daha da zor hale gelen yaşam şartlarına ayak uydurabilmek adına büyük bir sınav veriyor. Peki bu mağduriyet giderilecek mi? Verilen sözler tutulacak mı? Kadro imkanı sağlanacak mı? İşte haberin detayları...

696 KHK'nın 83. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:             

'Hizmet alım sözleşmesi kapsamında niteliği birbirinden farklı hizmet türlerinin bulunması halinde personel çalıştırılmasına dayalı olup olmama yönünden yapılacak değerlendirme her hizmet türü için ayrı ayrı yapılır. Danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmez.

Bu hükümden ötürü, 2018 senesinde binlerce hastane bilgi işlem personeli kadro kapsamından çıkarıldı. Uzun zamandır kadroya dahil olmak isteyen hastane bilgi işlem personellerinin mağduriyeti her geçen gün katlanarak devam ediyor. Taşerona kadro konusu tekrar gündeme gelmişken hastane bilgi işlem personelleri de kadro uygulamasından faydalanmak istiyor.

DEPREMDEN DOLAYI YETİŞMEDİ DENMİŞTİ

Geride bıraktığımız günlerde ise eski bakan Sayın Vedat Bilgin "Her bir dosyayı çözerek ilerliyoruz. Bu dosyaların birçoğunu çözdük. Önümüzde çözülecek dosyalar var. Mesela taşeron işçiler meselesi var, onu sonuçlandıramadık ama çözeceğiz. Önümüzdeki dönemde de biz varız. Bizim hükümetimiz çözecek. Sosyal devlet politikaları devam edecek Türkiye’de" ifadelerini kullanmıştı.

Kadro bekleyen taşeron işçiler, 14 Mayıs seçimleri öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin’in katıldığı bir TV programında, “Taşeron konusunda söz verdim depremden dolayı taşeron düzenlemesi yetişmedi meclis açılır açılmaz bu sorunu çözeceğiz” dedi.