Altın fiyatları ne kadar? İşte 12 Temmuz 2024 gram ve çeyrek altın fiyatları... Altın fiyatları ne kadar? İşte 12 Temmuz 2024 gram ve çeyrek altın fiyatları...

Ev, iş yeri sahipleri ve kirada oturan vatandaşlar tarafından merakla beklenen haziran ayı enflasyon verileri açıklandı. Ayrıca, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından haziran ayı enflasyon verilerine göre memur ve emekli zammında belirleyici olan 6 aylık enflasyon farkı da belli olmuş oldu. 

YILLIK ENFLASYON 71,60'A YÜKSELDİ

TÜİK verilerine göre; Enflasyon haziran ayında aylık bazda yüzde 1,64 yükseliş kaydederken yıllık enflasyon ise yüzde 71,60'a yükseldi.

Buna göre TÜFE'deki değişim 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,64, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 24,73, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 65,07 olarak kayda geçti.

Öte yandan, bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 47,84 ile giyim ve ayakkabı olurken buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 107,11 ile eğitim oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en çok azalan ana grup yüzde -0,58 ile giyim ve ayakkabıyken buna karşılık, 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 3,79 ile konutlarda yaşandı. Ayrıca, endekste kapsanan 143 temel başlıktan 2024 yılı Haziran ayı itibarıyla, 35 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 5 temel başlığın endeksinde değişim yaşanmadı. 

Verilere göre, 103 temel başlığın endeksinde ise artış yaşandı.

ÖZEL KAPSAMLI TÜFE GÖSTERGESİ NE KADAR OLDU?

Özel kapsamlı tüfe göstergesine ilişkin yer alan verilerde ise işlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, 2024 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,90, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 25,39, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,40 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 68,25 olarak kaydedildi. 

BAKAN ŞİMŞEK VERİLERİ DEĞERLENDİRDİ

TÜİK tarafından haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şu ifadelerde bulundu:

"Dezenflasyon süreci başladı. Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64’lük aylık haziran verisi ise yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor. Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz. Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız."

CEVDET YILMAZ'DAN DEĞERLENDİRME

TÜİK'in haziran ayı enflasyon verilerini açıklması sonrası bir başka açıklama ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan geldi. 

Verilere ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Yılma, şu ifadelere yer verdi: 

"Enflasyonun ana eğilimini yansıtan çekirdek enflasyon göstergelerindeki gerileme de fiyatlardaki artış eğiliminin zayıfladığını göstermektedir. Çalışanından emeklisine, sanayicisinden çiftçisine toplumun her kesiminden vatandaşımızın ortak arzusu enflasyon probleminin çözülmesidir. 

Temel hedefimiz vatandaşımızın öncelikli meselesi olan enflasyonu asgari seviyeye düşürmektir. Enflasyonda düşüşle ekonomide öngörülebilirlik sağlanacağı gibi gelir dağılımı da olumlu yönde gelişecektir. Bu hedef doğrultusunda enflasyonla mücadelede uyguladığımız para ve maliye politikaları sayesinde dezenflasyon sürecine girmiş bulunuyoruz. 

Yapısal reformlarla desteklediğimiz enflasyonla mücadele sürecinde büyüme, istihdam ve ihracat hedeflerimizi de gözetmeye devam edeceğiz.

Kararlılıkla uyguladığımız ekonomik program ve ortaya koyduğumuz güçlü siyasi iradeyle yılın ikinci yarısında enflasyondaki azalmanın hızlanarak sürmesini bekliyoruz. 2026 yılında ise enflasyon oranını tekrar tek haneli seviyelere düşürmeyi hedefliyoruz. "

Kaynak: TRT Haber