Taşeron işçileri yıllardır yetkililerin verdiği kadro sözlerinin yerine getirilmesini beklerken artan ekonomik krizle birlikte zorlaşan yaşam koşullarıyla mücadele etmeye devam ediyor. Yaşadıkları bu haksızlıktan kurtulmak için kadroya alınmayı, eşit işe eşit maaş ve eşit hak talep eden taşeron işçileri çalışma şartlarından memnun olmadıklarını ve hak ettikleri karşılığı alamadıklarını belirterek kadroya geçmeyi, özlük haklarında iyileştirilme yapılmasını, hak ettikleri maaşı ve ek ücretleri almayı talep ediyor.

Hatay'da yıkılan merdiven işçiyi hayattan kopardı Hatay'da yıkılan merdiven işçiyi hayattan kopardı

Yıllardır eşit işe eşit maaş ve eşit hak talep eden hastane bilgi işlem personelleri çalışanları yetkililerin verdiği kadro sözlerinin yerine getirmesini beklerken zorlaşan yaşam koşullarıyla mücadele ediyor.

696 KHK’nın 23. maddesinde şu hüküm yer almaktadır: ‘Hizmet alım sözleşmesi kapsamında niteliği birbirinden farklı hizmet türlerinin bulunması halinde personel çalıştırılmasına dayalı olup olmama yönünden yapılacak değerlendirme her hizmet türü için ayrı ayrı yapılır. Hastane bilgi yönetim sistemi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmez.’ Bu hüküm nedeniyle, 2018 yılında binlerce hastane bilgi işlem personeli kadro kapsamından çıkarıldı.

Hastanenin özel birimlerinde 7/24 çalışan HBYS personelleri, grupları adına TBMM’ye yetkili kişiler ile görüşmeye gitti. Birçok önemli kişiler ile görüşme yapan ve önemli bilgiler elde eden ancak çok detay vermeyen personeller taşeron dosyasının tamamlandığını ve bütçe komisyonundan istek yapılmasını aşamasına geçildiğini öğrendiler. Bu süreci tamamlamak için daha çok çalışarak gündeme gelmeye devam edeceklerini ifade ettiler.

Yıllardır eşit işe eşit maaş ve eşit hak talep eden hastane bilgi işlem personelleri çalışanları yetkililerin verdiği kadro sözlerinin yerine getirmesini beklerken zorlaşan yaşam koşullarıyla mücadele ediyor.

Ömer Fethi Gürer'den taşeron işçilerine büyük destek Ömer Fethi Gürer'den taşeron işçilerine büyük destek

ESKİ ÇALIŞMA BAKANI SN. BAKAN VEDAT BİLGİN SÖZ VERDİ!

Kadro bekleyen hastane bilgi işlem personelleri 14 Mayıs seçimleri öncesi Sayın Vedat Bilgin, “Depremden dolayı taşeron düzenlemesi yetişmedi Meclis açılır açılmaz bu sorunu çözeceğiz” dedi. Ancak Sayın Bilgin Milletvekili olması nedeniyle görevi devretti. Personeller mağduriyetin giderilmesini talep ediyor. X'te (Twitter) etkinlik düzenleyen Hastane Bilgi İşlem Personelleri, yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor.

Meclisin açılmasıyla birlikte bütçe görüşmeleri de başladı. Gündeme alınacak mağduriyetlerden biri olmayı ve kadrolarına kavuşmayı bekleyen hastane bilgi işlem personelleri yıl bitmeden sürecin tamamlanmasını bekliyor.

Taşeron, KİT, belediye şirket işçileri kadroya alınacak mı? Taşeron, KİT, belediye şirket işçileri kadroya alınacak mı?

Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz soru önergesi verdi!

Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, 04.10.2023 kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin kadro taleplerine ilişkin yazılı soru önergesinde bulundu. 

Kocamaz'ın önergesinde şu ifadelere yer verildi: 

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak görev yapan işçiler kadro beklemektedir. Kamuda taşeron olarak çalışanların sürekli işçi kadrosuna alınması konusunda hükümet tarafından seçim öncesi söz verilmişti.Bu bilgiler ışığında;

1. Kamuda görev yapan taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna alınması konusunda bir çalışmanız var mıdır? Bu konuda ne zaman bir çalışma yapmayı planlıyorsunuz?

2. Kamu kurum ve kuruluşlarında toplam kaç taşeron işçi görev yapmaktadır? Yapılacak olan çalışma kapsamında toplam kaç taşeron işçiye kadro vermeyi düşünüyorsunuz?

Burhanettin Kocamaz'ın soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan olumlu ya da olumsuz bir cevap vermezken taşeron işçileri Torba Yasa ile kadro haklarına kavuşmayı bekliyor.