Kılıçdaroğlu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’la dün mutabakat imzaladı. Özdağ, ikinci tur seçiminde Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini açıkladı.  Bu desteğin ve mutabakatın HDP’nin tutumunda değişikliğe gidip gitmeyeceği yönünde kamuoyunda tartışma meydana gelmişti. Özdağ’ın desteğinden sonra dün toplanan HDP ve Yeşil Sol Parti kurulları yazılı açıklama yayımlamıştı. İki parti, mutabakattaki kayyım maddesi eleştirmiş ve nihai kararını bugün duyuracağın dile getirmişti.

Desteğe devam ediyorlar

Bugünkü açıklamadaysa Kılıçdaroğlu’na destek kararı çıktı. Açıklamada sığınmacılara ve kayyım politikasına yönelik eleştiriler de getirildi.

*Kayyım politikası Kürtlerin iradesine ipotek koymaktır.

*Sığınmacıların siyasi çıkarların malzemesi haline getirmek yanlış ve insani değildir. Bu tablonun sorumlusu onlar değildir.

HÜDA PAR'lılar yemin etmeyecek mi? Resmen açıkladı HÜDA PAR'lılar yemin etmeyecek mi? Resmen açıkladı

*Bizler HDP ve Yeşil Sol olarak halkın eşitlik, adalet, hak, hukuk ve özgürlük mücadelesine kefildir. Tek ölçütümüz ucube rejimin sıkıntıların da temel sebebidir. 28 Mayıs’ta oylanacak da bu ucube rejimin devam edip etmeyeceğidir.

*14 Mayıs’ta değişiğim talebi sahiplenilmiş ve sandığa yansımıştır.

*Erdoğan bizler açısından asla seçenek değildir. Tek seçenek onu ve iktidarını değiştirmektir. Türkiye toplumunun demokrasi ve hukuk beklentisini demokratik sandık iradesini tanımak son derece önemlidir.

*Bizler inanıyoruz. Sandıklara eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz.