TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasa görüşmeleri çerçevesinde HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile görüştü. 

Kurtulmuş'un Meclis Başkanlığı makamında yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından, Yapıcıoğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Özel’den tarım eleştirisi: Hollanda kadar alan ekilemez dikilemez hale geldi Özel’den tarım eleştirisi: Hollanda kadar alan ekilemez dikilemez hale geldi

Yeni anayasa yapım sürecine ellerinden gelen katkıyı vereceklerini söylediğini aktaran Yapıcıoğlu, Türkiye'nin tamamen yeni bir anayasaya ihtiyacının olduğunu vurguladı.

Anayasa üzerinde şimdiye kadar 21 kez değişiklik yapıldığına dikkat çeken Yapıcıoğlu, "Birileri parlamentonun tamamen yeni bir anayasa yapma yetkisinin olup olmadığı hususunda bir tartışma yapmak istiyor. Bu konu da tartışılmalıdır elbette. Darbecilerin seçtikleri kişilerin oluşturmuş olduğu danışma meclislerinin tamamen yeni bir anayasa yapabileceğini kabul edip; halkın yüzde 95'inin iradesinin yansımış olduğu bir parlamentonun böyle bir anayasa yapma yetkisinin olmadığını kimler söylüyor, bunu herkes görsün" yorumunda bulundu.

Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınıp yerine kayyım atanması hakkında görüşmediklerini belirten Yapıcıoğlu, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: 

"Hiçbir seçilmiş, kanunların dışına çıkma hakkını da kendisinde görmesin. Bunları yaptı mı yapmadı mı biz bilemiyoruz. Dosyanın içeriğiyle ilgili bir bilgimiz yoktur. Herhangi bir kişi suç işledi diye bir görevden alınırsa; seçimle gelinen bir makama atama usulüyle görevlendirme yapılması doğru bir usul, yöntem değildir."

Editör: Yudum Özel