Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı Copernicus İklim Değişikliği Servisi'nin verilerine göre, geçtiğimiz haziran ayı, 1850-1900 yılları arasındaki ortalama sıcaklıktan 1,5 derece daha fazla artış göstererek "art arda en sıcak 12. ay" olarak kayıtlara geçti.

Bakanlık'tan Uluslararası Adalet Divanı'nın 'İsrail' kararına destek Bakanlık'tan Uluslararası Adalet Divanı'nın 'İsrail' kararına destek

Son 12 ayın ortalaması, 1991-2020 yılları ortalamasının 0,76 derece üzerinde seyrediyor ve 1850-1900 yılları ortalamasının ise 1,64 derece üzerinde gerçekleştiği belirtiliyor.

RESİFLERDE TEHLİKE

Copernicus İklim Değişimi Servisi Direktörü Carlo Buontempo, The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinin devam etmesi durumunda sıcaklık rekorlarının daha da artacağını vurgulayarak, sera gazlarının atmosfere ve okyanuslara salınmasının bu sürecin kaçınılmazlığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) son raporuna göre, 1,5 derecelik sıcaklık artışı tropikal mercan resiflerinin yüzde 70 ila 90'ını yok edebilirken, 2 derecelik bir artışın ise resiflerin tamamının yok olmasına yol açabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı