Kuryelerin özellikle yağmurlu ve soğuk havalarda yaşadıkları zorlukları hepimiz biliyoruz. İstanbul gibi metropol ve kalabalık bir şehirde ise kuryelik yapmak, müşterilere siparişlerini ulaştırmak çok güç bir hal alabiliyor.

İşçi Haber muhabiri Gizem Külçü, mikrofonu motokuryelere uzattı. Kartal sokaklarında kuryeleri dinleyerek onların sesi olduk. Kuryeler mesleklerinde yaşadıkları zorlukları anlattı. Biz de onlara kulak verdik.

Röporyaj yaptığımız vatandaş 22 yıldır kuryelik yaptığını söyledi ve mesleğin zorluklarını şu şekilde anlattı:

"Trafikte insanlarla yaşadıklarımız... Silah çeken mi dersiniz, bıçak çeken mi dersiniz, 5-6 kişi dövmeye kalkan mı dersiniz? Siparişe gidiyoruz bizi içeri almıyorlar. Normal asansöre almıyorlar. Çöpleri taşıdıkları asansörle çıkartıyorlar"

Işçi Haber Röportaj Kurye

"8 SAATTE 40-45 PAKET ATIYORUM"

Gizem Külçü'nün"Günde ne kadar paket taşıyorsunuz?" sorusuna ise röportaj yaptığımız kurye "8 saatte ortalama 40-45 paket atıyorum" dedi ve münakaşa yaşadığı müşterilerin ayakkabılarını çöpe attığını, elektrik ve doğalgazını kestiğini açıklayarak herkesi şaşırttı.

Mikrofon uzattığımız Nurullah Şimşek isimli kurye ise "Kesinlikle ağır iş statüsüne alınmasını istiyoruz" diyerek kaza olduğunda başlarına nasıl sorunlar geldiğini anlattı. Şimşek, "Pandemiden sonra bu iş biraz daha patladı. Getirisinin çok olduğunu düşünüp bilinçli olanlar da kullanıyor olmayanlar da kullanıyor" dedi. 

Röportajımızın tamamı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kurban Bayramı mesajı yayınladı Cumhurbaşkanı Erdoğan Kurban Bayramı mesajı yayınladı

Kaynak: İşçi Haber-Gizem Külçü