iŞKUR'dan son dakika duyurusu geldi. Gelen haberde İŞKUR üzerinden Toplu Yararına Çalışma Programı kapsamında KPSS'siz kura ile kamuya işçi alımı yapılacağına yer verildi. Biz de finans7 olarak bu yazımızda işçi alımı başvuru bilgilerine yer verdik.

TYP NEDİR?

Uzun adı ile Toplum Yararına Program olarak adlandırılan söz konusu programda kamuya işçi alımı yapılır. Yapılan işçi alımında adaylar geçici olarak kamuda istihdam edilir ve süre sonunda bu işçiler işsiz kalır. İşçilere çalıştıkalrı süre boyunca asgari ücret veriliyor. Çalışılan süre ise 6 şile 9 ay arasında değişebilyor. Bu nedenle 1 sene tamamlanmamış olmadan işçiler işten çıkarılıyor ve kıdem tazminatı da alamıyor.

TYP kapsamında yapılan işçi alımında başvuru şartları şu şekilde:

İşkur Bütün Türkiye'de KPSS'siz, 5 bin 337 temizlik görevlisi alacak İşkur Bütün Türkiye'de KPSS'siz, 5 bin 337 temizlik görevlisi alacak

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Kuruma kayıtlı olmak,
18 yaşını tamamlamış olmak,
31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak,
Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç).

ALIM YAPILAN İLLER

TYP kapsamında yapılan personel alımında adaylar aşağıdaki illerde çalıştırılacak:

Aksaray
Adana
Giresun
Burdur
Sakarya
Denizli
Mersin
Diyarbakır

TYP BAŞVURU

TYP işçi alımı başvurusu İŞKUR üzerinden alınıyor. Başvuru yapmak isteyenlerin esube.iskur.gov.tr adresine giderek aşağıdaki adımları izleyerek başvurusunu yapması gerekmektedir.

DİĞER İLLERE DE ALIM OLACAK

TYP kapsamında işçi alımları sürüyor.