Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarına ilişkin yeni uyarılar yaptı.

Haberglobal'in İslam Memiş'in Youtube kanalından aktardığı bilgilere göre öne çıkan başlıklar şöyle: 

"ABD'de altına dayalı dijital sistemin de geçerli olmasıyla ilgili bir süreç geldi. Finansal piyasalardaki 1000 yıllık değişim sürecine hazırlık yapan merkez bankaları var. Altın ve gümüş o yüzden dolar sahibine ucuz diyoruz.

Doğal gaza zam yapılacak mı? Aralık ayı fiyatı belirlendi Doğal gaza zam yapılacak mı? Aralık ayı fiyatı belirlendi

Bu baskılanma biraz daha devam edebilir ne kadar devam ederse dolar sahipleri de satanların fiziki altınlarını stoklamaya devam ediyorlar. Aşağıda 18 bin dolar yukarıda 22 bin dolara sıkıştı kripto paralar. Yıl sonuna kadar hızlı bir dönüş bekliyor olacağım.

Altının ons fiyatında geçen hafta sert düşüşler vardı. Yükselişler cılız kalıyor. 1705'i yukarı yönlü kırınca, bunu 1780'e kadar devam ettirmeli ki yükselişler devam etsin. Baskılanmaya devam ediyor altın fiyatları, gümüş fiyatları. İlla ki bu baskılanma bitecek. Bir ay, iki ay ama bu bitecek. 

Buna rağmen merkez bankalarının rezervlerini artırmaları sürpriz olmadı. Yaz aylarında 10 tonluk rezerv artışı ile TCMB de rezervleri artırmaya devam ediyor. Pozitif yönde altın ons fiyatında beklentimiz devam ediyor. Altın fiyatları son 6 aydır baskılanıyor, manipüle ediliyor, bununla birlikte ons fiyatındaki geri çekilme de altın tepside yatırımcısının önünde duruyor. Dolar geçti elime, gümüş düşük, ons altın düşük diyorum mesela.

Ons fiyatı çok ucuz, gram altın TL fiyatında 1000-1005 lira aralığında dalgalanan bir fiyatlama var. Geçen aylardaki senaryolar geçerliliğini koruyor. Ekranlardaki fiyatlar, müşterinin bankadan ya da kuyumcudan aldığından farklı. 

Bazı kesimde arkadaşlar var ki, ekranda, televizyonda görmüş oldukları 980'li rakamlara inanıyorlar ya da inanmak istiyorlar. 980'li bir rakam yok. Gram altın TL fiyatı 1000 liranın altında değil. Bozdurma ile karşı karşıya kalırsanız 1000 lira altında gram altın yok. Bozduran hata yapar 1000 lira altında. Alım yapanlar da 1005 altından gram altın alamaz, böyle bir rakam yok."