Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, kendisine sorulan Twitter hesabı üzerinden cevaplamaya başladı. EYT'den emekli olan vatandaşlara ellerindeki parayla hangi yatırımı yapmaları gerektiğini söyleyen İslam Memiş, herkesin merak ettiği soruyu cevapladı.

"Emekli oldum, paramı ne yapmalıyım?"

Bir vatandaşın 'Emekli oldum, paramı ne yapmalıyım?' sorusuna cevap veren İslam Memiş, “EYT çıkmasaydı zaten 10 yıl bekleyecektin. Farzet ki çıkmadı, 10 yıl o paraya dokunma BES’e koy, yüzde 30 devlet katkısını al, 10 yıl sonra çifte emekli olursun” diyerek yatırım tavsiyesinde bulundu.

"Altın alacağım, çeyrek mi, cumhuriyet mi hangisini alayım?”

Bir vatandaşın 'Altın alacağım, çeyrek mi, cumhuriyet mi hangisini alayım?' sorusuna yanıt veren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Çeyrekte 62 lira, Cumhuriyette 192 lira işçilik var. 24 ayar has astar altın al. Bu işçilikler için gram altının 1.410 lira olması gerek. Şuan 1.373 lira." dedi.

VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Altının gram fiyatı, yeni güne değer kazanarak başlamasının ardından saat 10.20 itibarıyla yüzde 0,16 artışla 1.242 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.040 lira, Cumhuriyet altını da 8.250 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı, dün 1.982 dolardan kapanmasının ardından bugün önceki kapanışın hemen üzerinde 1.983 dolardan işlem görüyor. Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yarın açıklayacağı para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın toplantı sonrası yapacağı sözlü yönlendirmelerin piyasaların odağından olduğunu belirterek, bu hafta açıklanacak veri takviminin de varlık fiyatlarında oynaklığı arttırabileceğini ifade etti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in yarın politika faizini 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakıldığını aktaran analistler, buna karşın Banka'nın yıl sonuna kadar 2 kez faiz indirimine gidebileceğinin de beklentilerde yer aldığını kaydetti. Analistler, ABD'de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat endeksinin piyasa beklentilerinin üstünde gelmesine karşın imalat sanayisinde daralmanın sürdüğünü ifade ederek, cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam rakamının ekonomideki gidişata ilişkin ipucu vermesi açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

Bugün Avrupa'da imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri, Avro Bölgesi'nde enflasyon ve ABD'de JOLTS açık iş sayısı ile fabrika siparişlerinin takip edileceğini bildiren analistler, 1.980 ve 1.970 doların destek, 1.990 ve 2.000 doların direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.