Ekonomi yorumcusu İslam Memiş, Ferda Yıldırım Youtube kanalında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı,

Altın Piyasaları Uzmanı, ekonomi yorumcusu İslam Memiş, "Dünya ekonomileri, finansal sistem iyi bir yere gitmiyor. Her geçen gün fakirleşeceğimiz bir sistem kuruldu. Bu sistemde enflasyon ile insanları bilerek isteyerek fakirleştiriyorlar. Ya zenginsin ya fakir, sistem bu. Yeni sistem tembel insanları istemiyor. Geleneksel olarak bizim önemsediğimiz yatırım araçları var. Emlak, araba... Bu tarafta hemen manipülasyona açık sistem kurdular. Çip krizi dediler, enflasyon dediler, alım gücünü indirdeler. İnsanlar mala ulaşamadı. Kendi kurdukları sistem bu engeli taşımış oldu. Bütün Avrupa'da, Afrika'da insanlar sokakta yatmaya başladı. Orada da enflasyon ciddi.

Önümüzdeki ay ABD'de yüzde 50 civarında artış bekleniyor. Burada da artış sürüyor. Alınan kararlar çok yanlış ve zamansız. Tabii bunu iyi niyet çerçevesinde söylüyoruz. Problemi kabulleneceğiz, beraber çözüm yoluna bakacağız. Siyasi bir kindarlık olarak asla algılanmamalı. Para trafiğinde ciddi yeterlilik var sadece parayı yönetme kısmında problem var Türkiye'de. Türkiye'nin neresinde olursanız olun, kafeler açık, restoranlar açık, para trafiği açık" dedi.

"SİZ KAZANIN, EV-ARABA SAHİBİ OLUN DİYE KURULMADI"

İslam Memiş, "2 milyon TL'ye kadar 0.99 faiz oranlarında kredi veriliyor ama mantıklı olmayan şey içeride rant ekonomisi var. Bu hortumu kesemediniz burada problem var. 1 milyon kredi karşılığında tutar 14 bin 250 TL. Türkiye'de kaç vatandaşım bunu ödeyebilir. Rant ekonomisi ile birlikte hiç ev almamış insanların sayısında ciddi artış var. Bu dengeyi sağlamak kurum ve kuruluşların görevidir. Sistem dünya genelinde siz kazanın, ev-araba sahibi olun diye kurulmadı.

Yeni bir sistem kuruldu, ben bu sistemin neresindeyim dediğinden itibaren ufku genişleyecek. 4-5 yıldan beri evi alabilecek kadar parası olan bunu döviz, altın yaptı. İyi de onların yükselmesi emlağın yükselmesi demek. Bu ayrımı yapamadı insanlar. Rant ekonomisini destekleyenler daha sayın Cumhurbaşkanı'nın konuşması bitmeden fiyatları yükselttiler. Biz en değerli şeyimizi, güvenimizi kaybediyoruz." ifadelerini kullandı.

"YA BUNU YAPACAKSINIZ YA DA FAKİRLEŞECEKSİNİZ"

İslam Memiş, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

"Enflasyon ve hiperenflasyon sürecinde para değersiz mal değerli olur. Ucuz bir emlak yok, ucuz gıda yok, ucuz otomobil yok bundan sonra. 3-4 aydan beri araba satılmıyor. İnsanların şu anda öncelikleri var. Herkes zihniyet reformu yapmak zorunda. Ya sisteme ayak uyduracaksınız ya da fakirleşeceksiniz. 'Alsam mı almasam mı?' sorularının cevabı 'al'dır bence. Herkes çok hayal kurar, az şeyin sabihi olur. Bu saatten sonra tercih denen bir şey yok. Bugün paran neye yetiyorsa onu al. 2022 yılında almayan zarar edecek. Ne olursa olsun al. Bilgisayar ihtiyacın var al, fiyatlar yükselecek. Eve ihtiyacın var, yükselişler temmuza kadar devam edecek. Temmuzda yataylaşma göreceğiz, bunun adı mevsimsel etkidir ve geçicidir. Sonbahara doğru ibre tekrar yukarı.

Hiperenflasyon olacak mı demiyorlar, ne kadar süreceğiyle alakalı bir fiyatlama var piyasalarda. Genelde metropole göçer, mücadelede eder, ucuz hayat isteriz. Metropol şehirlerde ucuz bir hayat olmayacak. 2023 mayıs ve haziranda haberlerde şunu duyacağız; "Metropol şehirlerden kırsala milyonlarca göç olcak." Ben İstanbul'dan göçü 4 milyon civarında bekliyorum. En az 4 milyon insan göç etmek zorunda kalacak, bu tercih meselesi değil. Bugünkü emlak fiyatlarıyla daha 2 aylık kontratlar imzalandı. Bakalım insanlar daha ne kadar ödeyebilecekler. Tersine göç trendi bekliyorum.

Bankadan kredi kullanarak yatırım yapacaklarsa, araba, ev vs. benim nazarımda kredi faiz oranları düşük seviyede. Bu yıl sonuna kadar Merkez Bankası faiz artırmak zorunda kalacak. Faiz hassasiyeti olmayan vatandaşlarımızın bugünkü oranların düşük olduğunu bilmeli. Ev alacaksınız, kredi kullandınız ancak hayat sigortanızı yaptırmadınız. Mutlaka vatandaşlarımız hayat sigortalarını yaptırmalı. Vefat halinde ailenize miras değil, bela bırakmış olursunuz."

"ALTINIM VAR AMA ..."

İslam Memiş, konut ile ilgili değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

İsrail, Türkiye'de ekonomi ofisi açacak İsrail, Türkiye'de ekonomi ofisi açacak

"Bugünkü para İstanbul'da ev almaya yetmiyor, başka bir ilden alabilirsin. Memleketinden toprak alabilirsin. Farklı semtlerden arazi yatırımı yapabilirsin. 2023 ortalarına kadar Türkiye'de emlak konuşulmayacak, arsa ve toprak fiyatları konuşulacak. Ev, araba alamayan ama nakitte bekleyen, para boşa çıktığı için kimse bir şey alamıyor. Önümüzdeki aydan itibaren Türkiye'de herkes arazi, toprak fiyatlarını konuşacak. İnsanlar şuna dikkat etmeli, emlakçılara değil, resmi kurum ve kuruluşlara güveneceksiniz. Tapudan, belediyeden alım satım durumunu sorgulatacaksınız. Birçok riskler barındırdığı için bunun araştırılması lazım. İyi bir sözleşme yapmadan bu işlemler yapılmamalıdır. Uzun vadeli bir yatırım aracıdır arsa. Bundan 10 yıl önce arsanız var, zamanında onu araba fiyatına aldınız ama şu anda müteahhhit size 2 daire veriyor.

Benim altınımı var ama kirada oturuyorum, ben kesinlikle bozarım. Altının yükselmesi emlak yükselişine neden oluyor çünkü. Benim nakit param altın ve gümüştür, yatırımım topraktır."

"ESKİ TÜRKİYE'Yİ, ESKİ DÜNYAYI UNUTUN"

İslam Memiş, şöyle devam etti:

"Kesinlikle bir soygunun içindeyiz şu anda. Vatandaşlarımız varlıklarını satmamalı. Eğer sahip çıkmazlarsa, alım satım ya da para artırma hayalleri varsa, soyguncuların ekmeğine yağ sürmüş olurlar. Zenginler öyle bir zengin oluyor ki müthiş kiralar alıyorlar. Otomobil fiyatlarını 250'ye kadar çıkardınız, herkes araba aldı sattı. Çok büyük bir balondu, büyük bir tuzaktı. İlk aldığın araba 100 bindi, 200 bin oldu. O ilk arabayı 100 bine alamıyorsun. Arabanın parçaları döviz yükseldiği için iki kere zarar ediyorsun. Maliyetler zaten uçtu gitti. Sigorta şirketlerinde bedeller çarpı 2 oldu. İnsanlar artık daha dikkatli araba kullanıyor.

Mazot fiyatları yükseldiği için insanlar bayram tatiline istediği gibi gidemedi. Kurban bayramı var önümüzde, Kurban Bayramı'nda büyükbaş hayvanlar 60-70 bin lira, küçük baş hayvanlar 3-4 bin lira. Kaç kişi kurban kesebilecek? Otel fiyatları... Hangi para ile tatil yapacaksınız? Devir tasarruf devri.

2020'deki eski Türkiye'yi, eski dünyayı unutun. Sistem şikayet edenlere gülüyor. Sistem benim soygun karşısında ne yaptığıma bakıyor. Harekete geçmek zorundasın. Sen varlıklarına sahip çıkacaksın, israftan uzak duracaksın. Bunu kabullenen sistem karşısında ezilmeyecek. Bin yıllık bir sistem değişikliği var. Biz gelirimizi nasıl artırabiliriz, yapmamız gereken bu.

Amerikan Merkez Bankası Fed 22 yıl aradan sonra 50 baz puanlık faiz artışı yaptı. Çok büyük bir şeydir bu. Biz alışmışız her yıl 5 puan artır, 5 puan düşür. Yıl sonuna kadar Fed 3 kez daha artış yapacak. Doların dünyada değer artışı olacak. Altının çarpımı dolardır, dolardan destek görür. Finansal bir çöküş var şu anda ama insanlarımız bunu algılayamıyor. Çin, Hindistan gibi ülkelerde gıda stoku yapılıyor. Bizde komik tartışmalar var. Ben insanlara diyorum ki, sizinle aynı kaderi paylaşmayanlar için nefesinizi tüketmeyin. Kıtlık ekonomisi bağıra bağıra geliyor. Dünya ekonomileri buna hazırlık yapıyor. Ucuz bir gıda olmayacak. Emin olun karpuzlar dilim dilim satılmak zorunda kalacak. Keşke bilinçli toplum olsaydık ama geçti.
Türkiye silkelenmeden, toplum olarak, hükümet olarak, muhalefet olarak silkelenmeden biz nefesimizi tüketiriz."