Hollanda ve Belçikalı aşırı sağcı liderlerin, Müslümanlar'ın yoğun yaşadığı bölgede İslamlaşmayı protesto etmek üzere yapacakları yürüyüş iptal edildi.

Gözden kaçırmayın

'Terminatör' Ukrayna'ya gitti... 'Terminatör' Ukrayna'ya gitti...

Hollanda ve Belçikalı aşırı sağcı liderlerin "İslamlaşma'yı protesto etmek için" özellikle Müslüman göçmenlerin yoğun olarak ikamet ettiği Brüksel'in Sint-Jans-Molenbeek ilçesine yapacağı ziyaret, güvenlik gerekçesiyle yasaklandı.

Brüksel polisi, aşırı sağcı liderlerin sadece Molenbeek değil, başkentin diğer bölgelerinde de yürümesine müsaade etmedi.

Aşırı sağcı liderlerin "Avrupa'nın cihat başkenti" olarak tanımladığı Molenbeek semti, Belçikalı Sosyalist Parti (Vooruit) lideri Conner Rousseau'nun açıklamalarıyla yeniden gündeme geldi. Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı ilçenin nüfusunun neredeyse yarısı Müslüman göçmenlerden oluşuyor. 

Irkçı Söylemler

Sosyalist lider Rousseau, birçok bölgesinde sadece Arapça konuşulduğunu belirttiği semte ilişkin, "Molenbeek'ten geçerken kendimi Belçika'da hissetmiyorum" açıklamasında bulundu.

Aşırı sağcı lider Twitter mesajında, "Otoriter sosyalist belediye başkanı ile Molenbeek sakinlerinin totaliter İslami ideolojisi arasındaki benzerlik dikkat çekicidir" dedi.

PVV lideri Wilders ise, Twitter hesabından, Cuma sabahı Brüksel'e geldiğini duyurarak, "Filip ve benim Brüksel'in neredeyse tamamında yürümemizin yasaklandığını az önce duydum. İnanılmaz. Bu İslam'a yüzde 100 teslimiyettir" mesajını paylaştı.

Kaynak: BBC Türkçe