Yerel kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, İsrail askerleri, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Kalkiliya kentine baskın düzenledi, birçok evde arama yaptı.

İsrail’in yeni hedefi yardım ajansı UNRWA: Dokunulmazlığını iptal edecek İsrail’in yeni hedefi yardım ajansı UNRWA: Dokunulmazlığını iptal edecek

Kentte çok sayıda binanın çatısına keskin nişancılar yerleştirilirken, Kalkiliya Eğitim Müdürlüğü okullarda ders saatinin ertelenmesine karar verdi.

Kalkiliya'ya bağlı Habla beldesinde en az 4 Filistinli gözaltına alındı.

İsrail askerleri, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin ve Tulkerim kentlerine de baskın düzenleyerek en az 5 Filistinliyi gözaltına aldı.

Öte yandan İsrail askerleri Beytullahim ve El Halil'e bağlı beldelerin yanı sıra Ramallah kentine de baskın düzenleyerek bazı evlerde arama yaptı.

Baskınlar, Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik işgalci şiddetinin arttığı bir zamanda gerçekleştirildi.

YAHUDİ İŞGALCİLERİN FİLİSTİNLİLERE SALDIRILARI ARTTI 

Yasa dışı Yahudi işgalciler, 12 Nisan akşamından bu yana Batı Şeria'da birçok noktada Filistinlilere saldırılarını artırdı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ile İsrail askerlerinin 12 Nisan Cuma gününden bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda 7 Filistinlinin öldüğünü, 75 Filistinlinin yaralandığını açıklamıştı.

İşgalciler, başta Mugayyir köyü olmak üzere Filistinlilere ait köy ve beldelere saldırmış, çok sayıda ev ve aracı ateşe vermişti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yaklaşık 700 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi işgal birimleri yasa dışı sayılıyor.

Editör: Yudum Özel