Tel Aviv merkezli "+972" isimli internet sitesinin Local Call iş birliğiyle yaptığı ve Gazze’deki saldırılarda yer almış 6 İsrail askerini kaynak gösterdiği haberinde, İsrail ordusunun Gazze’de sivillere yönelik katliamları yer aldı.

Habere göre, Gazze’deki aktif görevi sona eren 6 İsrail askeri, ordunun Filistinli sivilleri “girilmez bölge” olarak tanımladıkları yerlere girdikleri için rutin olarak infaz ettiğini dile getirdi.

Öldürülen sivillerin cesetlerinin çürümeye ve sokak hayvanları tarafından yenilmeye bırakıldığını anlatan askerler, ordunun bu cesetleri uluslararası yardım konvoyları gelmeden gizlediğini itiraf etti.

Askerlerden ikisi ise “Filistinlilerin evlerini işgal ettikten sonra sistematik bir şekilde ateşe verme politikasına tanıklık ettiklerini” bildirdi.

Çeşitli kaynaklar, “askerlerin kısıtlama olmaksızın ateş ederek stres attığını” aktarırken, Gazze’deki saldırılarda yer almış bir asker de “Eğer bir tehdit hissi bile varsa açıklamaya gerek yok, sadece ateş edersiniz.” ifadelerine yer verdi.

Bir asker, Filistinli sivillerin nasıl hedef alındığına yönelik, “pencereden kendilerine bakan birinin dahi şüpheli olarak görüldüğü ve ateş edildiğini” aktardı.

İsrail ordusunun “görünüşte terk edilmiş yerlerde sebepsiz yere yoğun ateş açtığını” anlatan bir başka asker ise bu tür emirlerin doğrudan sahadaki komutanlardan geldiğini, bazen ise yukardan emir gelmese bile yaşandığını söyledi.

Bir başka asker ise Gazze’deki saldırılarda kullanılan yönteme yönelik, “Önce vur, sonra sorular sor. Bu görüş birliğiydi. Gereksiz yere bir evi yerle bir edersek ya da mecbur olmadığımız birini vurursak kimse gözyaşı dökmez.” ifadelerini kullandı.

"GAZZE'DE ÖLÜ SAYIMI: ZOR ANCAK GEREKLİ"

İngiltere'de yayımlanan The Lancet dergisinde, Rasha Khatib, Martin McKee ve Salim Yusuf imzasıyla "Gazze'de ölü sayımı: Zor ancak gerekli" başlığı altında bir makale yayımlandı.

Fransa, İsrailli sporcular için Olimpiyatlar’da 24 saat koruma sağlayacak Fransa, İsrailli sporcular için Olimpiyatlar’da 24 saat koruma sağlayacak

Gazze'de 19 Haziran itibarıyla yaşamını yitirenlerin sayısının 37 bin 396 olduğu belirtilen makalede, bölgedeki yıkım sebebiyle Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığının veri toplamasının zor olduğuna dikkat çekti.

Bakanlığın, ölü sayısı ile kimliği belirlenen ölü sayılarını ayrı açıkladığına işaret edilen makalede, Gazze'de yaşamını yitirenlerin yaklaşık yüzde 30'unun kimliğinin belirlenemediğinin altı çizildi.

Makalede, Orta Doğu'daki hava saldırılarını izleyen ve arşivleyen sivil toplum kuruluşu Airwars'ın, hava saldırılarının bazı kimliği belirlenebilir kurbanların isimlerinin bakanlık listelerinde yer almadığını ortaya çıkardığı da söylendi.

Gazze'deki binaların yüzde 35'inin yıkıldığına yönelik verilerden bahsedilen açıklamada, hala enkaz altında olan cenaze sayısının 10 binden fazla olduğu vurgulandı.

Savaşların, sadece şiddet olaylarına değil sağlık sorunlarına da neden olduğuna dikkat çekilen makalede, savaşlar sona erse dahi ardından gelen yıllarda etkilerinin görüldüğü bildirildi.

Sağlık kurumlarının yok olması, su, gıda ve barınak yetersizliği, güvenli yaşam alanlarının bulunmaması gibi nedenlerle dolaylı ölüm sayılarının yüksek olacağı kaydedilen makalede, dolaylı ölümlerin, doğrudan ölümlere göre 3 ila 15 kat daha yüksek olduğu kaydedildi.

Editör: Yudum İmal