Brik, Haaretz gazetesinde kaleme aldığı yazıda, "Gazze'de savaşmaya devam ediyoruz, işgal ettiğimiz topraklara defalarca saldırıyoruz, anlamsız baskınlar yapıyoruz ve bunun bedelini kanla ödüyoruz." ifadelerine yer verdi.

İsrail ordusunun binaları yıkmayı başardığını ancak "hala tünel kentinde kalan Hamas'ı" durduramadığını belirten Brik, "Hamas'tan ölenlerin yerinin gençlerle doldurulmasıyla savaşın İsrail'in aleyhine tekrar tekrar yaşandığını" vurguladı. Brik, "İsrail'in, gerekli insan gücüne sahip olmadığı için hedeflerinden bir tanesini bile gerçekleştirmeyi başaramayacağını" savundu. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, daha önce Gazze'ye yönelik saldırılar için "Hamas'ın ortadan kaldırılması, mahkumların serbest bırakılması ve Tel Aviv'in mutlak güvenliğinin sağlanması" şeklinde 3 temel hedef belirlemişti. Ancak, saldırıların onuncu ayına girilmesine rağmen ordunun bu hedeflere ulaşamadığı söyleniyor.

Netanyahu’dan UAD’ın ‘işgalci’ kararına tepki: Kendi toprakları olarak nitelendirdi Netanyahu’dan UAD’ın ‘işgalci’ kararına tepki: Kendi toprakları olarak nitelendirdi

Emekli general Brik, yazısında, "İsrail, Hamas'ı mağlup edemeyecek ve artık kaybettiğimizi kabul etmenin zamanı geldi çünkü savaşı sürdürmek zafer getirmeyecek. Tam tersine, İsrail'in yenilgisi daha acı verici olacak." ifadelerini kullandı.

Brik, 24 Haziran'da İsrail'in Maariv gazetesi için kaleme aldığı yazıda da "Tel Aviv'in Hamas'ı yenilgiye uğratmaktan çok uzak olduğunu" belirtmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı