İstanbul ve Kırklareli dün bir anda bastıran sağanak yağış ile sele neden oldu. Başakşehir, Küçükçekmece ve Arnavutköy'de şiddetini her geçen saat artıran yağmurla caddeler göle döndü. Araçlar sel sularında sürüklenirken, İstanbul Valiliği 2 kişinin sel sularına kapılarak hayatını kaybettiğini açıkladı. Kırklareli Demirköy ilçesine bağlı İğneada belfesindeli selde kaybolan 4 kişiden birinin cansız bedenine ulaşıldı, 3 kişiyi arama çalışması devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kayıp 3 kişiden ikisinin Dr. Selman Bağışlar ve eşi olduğunu açıkladı.

AA-20230906-32082662-32082652-KIRKLARELINDEKI_SELDE_KAYBOLAN_4_KISIYI_ARAMA_KURTARMA_CALISMALARI_SURUYOR

İSTANBUL VALİLİĞİ SEL BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

İstanbul'da dün akşam etkili olan sağanak yağışla ilgili İstanbul Valiliği açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı önünde patlama yaşandı! İçişleri Bakanlığı önünde patlama yaşandı!

AA-20230906-32082662-32082661-KIRKLARELINDEKI_SELDE_KAYBOLAN_4_KISIYI_ARAMA_KURTARMA_CALISMALARI_SURUYOR

"2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 12 YARALI VAR"

Açıklamada, "İstanbul'un kuzeyinde yer alan ilçelerde 05.09.2023 tarihinde saat 21.00 sıralarında oluşan sağanak yağışın ardından su baskınları meydana gelmiştir. Metrekareye 125 kilogram yağışın düştüğü tespit edilirken sel nedeniyle Başakşehir ve Küçükçekmece ilçelerinde birer olmak üzere iki kişi hayatını kaybetmiş, 12 kişi de yaralanmıştır. Yaralıların tedavisi kaldırıldıkları hastanelerde devam etmektedir.
Su baskınları nedeniyle kamu hizmeti veren bazı kuruluşlar da selden kısmen etkilenmiştir. Bu kapsamda 112 acil çağrı merkezine 1.150, belediyelere ise 2.540 su baskını ihbarı alınmıştır. AFAD, İtfaiye, İSKİ ve belediyelerin kurtarma ekipleri gelen ihbarları karşılamak için aralıksız çalışmaktadır. Ayrıca emniyet, jandarma ve sağlık birimleri de çalışmalara tüm imkanlarıyla destek vermektedir.

"1754 EV VE İŞYERİ SELDEN ETKİLENDİ"

Su baskınlarında ilk belirlemelere göre 1.754 ev ve işyeri etkilenmiş olup, söz konusu bölgelerde mahsur kalan vatandaşımız bulunmamaktadır. Selden etkilenen vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları kamu misafirhaneleri ve tesislerde karşılanacaktır. Ayrıca Kızılay ve belediyelerin ilgili birimleri selden etkilenen vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

HAYATINI KAYBEDENLERİN KİMLİKLERİ AÇIKLANDI

Selden kısmen etkilenen Başakşehir Devlet Hastanesi ile Çam ve Sakura Hastanesi'nde sağlık hizmetleri verilmeye devam etmektedir. Selde Başakşehir Başak Mahallesi Mevlana Celalettin Rumi Caddesi'nde Yıldız Yurtseven (57) ile Küçükçekmece Atatürk Mahallesi Engin Sokak'ta yaşayan Gine uyruklu İraman Kebe (32) hayatını kaybetmiştir. Selde yaralanan 5 kişinin tedavileri kaldırıldıkları hastanelerde devam etmektedir" denildi.

KIRKLARELİ'NDE ÖLÜ SAYISI 3'E ÇIKTI, 3 KİŞİ KAYIP

Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesindeki selde kaybolan 4 kişiden birinin cansız bedenine ulaşıldı, 3 kişiyi arama çalışması devam ediyor.