Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasına karşı çıkmasının ardından konuyla ilgili yorumlar devam ediyor.

İsveçli uzman Aron Lund, İsveç'in NATO üyeliğini veto eden Türkiye hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine olumsuz bakmasının yankıları devam ediyor. Türkiye'yi ikna etmek isteyen iki ülke çabalıyor. Son olarak İsveç devlet televizyonu SVT'ye İsveç'in NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin veto hakkını kullanmasını değerlendiren Lund, "Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini reddetmekle kaybedecek bir şeyi yok." dedi.

Türkiye'nin NATO'da önemli bir konumu olduğunu belirten Lund, "NATO'nun en büyük ikinci askeri gücüne ve Karadeniz'de önemli bir jeostratejik konuma sahip olan Türkiye, ittifakın en önemli üyelerinden biridir. İsveç ve Finlandiya'yı NATO üyesi olarak görmek isteyen ülkeler yaptırımlar ve çeşitli diplomatik baskılar yapabilirler. Ancak Türkiye için bunun pek bir anlamı yok." şeklinde konuştu.

Dikkat, sarı ve kırmızı alarm verildi! Valilikten idari izin kararı! Dikkat, sarı ve kırmızı alarm verildi! Valilikten idari izin kararı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise henüz geri adım atmış durumda değil.