İçişleri Bakanlığı'nın orgabize suç örgütleriyle mücadelesi sürüyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, geçen yıl organize suç örgütlerine yönelik düzenlenen "Kafes" operasyonları kapsamında yaptığı açıklamada 420 suç çetesinin çökertildiğini kamuoyuna duyurdu.

Ali Yerlikaya, 2023 Genel Seçimleri'nin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan kabinede İçişleri Bakanı olarak görevlendirilmesinin ardından suç örgütlerine karşı mücadeleye hız verdi. Yerlikaya, yapılan operasyonlar hakkında sık sık kamuoyunu bilgilendiriyor. 

Anadolu Ajansı'nın aktardığı haberin detaylarına göre; Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, hangi büyüklükte olursa olsun, hangi bülten ile aranırsa aransın, Türkiye'yi ulusal ve uluslararası organize suç örgütlerinden, zehir tacirlerinden temizlemeye kararlı olduklarını belirtti.

Yerlikaya, 1 Ocak-31 Aralık 2023 tarihleri arasında 11'i uluslararası, 14'ü ulusal, 56'sı bölgesel ve 339'u yerel olmak üzere 420 organize suç çetesinin "Kafes" operasyonları kapsamında çökertildiğini ifade etti.

Çökertilen çeteler içerisinde 6'sı uluslararası, 2'si ulusal, 13'ü bölgesel ve 121'i yerel olmak üzere 142'sinin nitelikli silahlı organize suç çetesi olduğunu anlatan Yerlikaya, işlenen suçlara göre sınıflandırıldığında ise 270'inin organize, 128'inin narkotik, 22'sinin ise siber suç çetesi olduğunun tespit edildiğini aktardı.

Sancaktepe’de inşaatta göçük! 1 işçi hayatını kaybetti Sancaktepe’de inşaatta göçük! 1 işçi hayatını kaybetti

Bakan Yerlikaya operasyon hakkında yaptığı açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sınırlarımızın ötesindeki eşkıya ile mücadele ederken şehirlerimizin içindekileri görmezden gelmemiz asla söz konusu değildir ve olamaz. Dağdaki eşkıyanın inlerine girdiğimiz gibi şehir eşkıyalarının tepesine biniyoruz, bineceğiz. Operasyonları düzenleyen kahraman polisimizi ve kahraman jandarmamızı tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Ülkemizin huzur ve güvenliği için organize suç örgütlerinin enselerinde olmaya devam edeceğiz."