Kadro bekleyen orduevleri, polisevleri, öğretmenevleri sözleşmeli çalışanları seçim öncesi de sonrası da bu mağduriyetlerinin giderilmesini talep ettiler. Sosyal medya üzerinden etkinlik düzenleyen vatandaşlar, yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istedi. Başta Cumhurbaşkanlığı ve CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan orduevleri, polisevleri, öğretmenevleri sözleşmeli çalışanları kadro hakkı için mücadele etmeye devam ediyor. 

CHP'li Milletvekili Kamil Okyay Konuyu Meclis'e Taşımıştı

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, 13 Ocak'ta 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak kamu görevi yapan ancak taşeron sistemde istihdam edilen öğretmenevi çalışanlarının devlet memurluğuna geçirilmeleri için kanun teklifi verdi. 

Öğretmenevi çalışanlarının farklı statülerde istihdam edilmesinden dolayı sıkıntılar yaşandığını dile getiren Sındır, “Tüm Türkiye’de öğretmenevi sayısı 551. Öğretmenevlerindeki personellerinin yaklaşık olarak yüzde 75’i sadece kurum döner sermayesinden maaşını alan ‘Belirsiz Süreli Sözleşmeli Personel’ ve yüzde 25’i hizmet alım yoluyla çalıştırılan personel. Aynı işi yapan fakat farklı statülerde çalışan personeller haklı olarak motivasyon kaybına uğruyor. Öğretmenevleri bünyesinde belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan ve taşeronlar üzerinden hizmet alımı ile çalışan personellerin hala kadro alamamaları kanayan bir yara. AK Parti iktidarını kanayan bu yaraya merhem olmaya çağırıyorum” diye konuştu. 

“Farklı illerde ya da ilçelerde olmalarına rağmen aynı işi yapan personellerin maaşlarında eşitsizlik var” diye devam eden CHP’li Sındır, “Bir ilimizin öğretmenevinde çalışan personelle, aynı işi yapmasına rağmen başka bir ilimizin öğretmenevinde çalışan personelin maaşları ve sosyal hakları aynı değil. Statüde, mali ve sosyal haklarda keskin adaletsizlikler var. Bu durum anayasamızda bulunan eşitlik ilkesine aykırı. Bu durum İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 23. maddesinde ‘Herkesin herhangi bir ayrım gözetmeksizin, eşit iş ve ücrete hakkı vardır’ ilkesine aykırı” ifadelerini kullandı.

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları mücadeleye devam ediyor! Staj ve çıraklık sigortası mağdurları mücadeleye devam ediyor!

''Devlet Yurttaşları Arasında Ayrım Yapmamalı''

''Sözleşmeli memurlarımıza verilmesi planlanan kadroyu öğretmenevleri çalışanlarına da verin. Çünkü devlet yurttaşları arasında ayrım yapmamalı.” diyen Sındır, öğretmenevlerinin artan maliyetler nedeniyle zor durumda olduğunu, öğretmenevleri çalışanlarına kadro verilmesi ile birlikte personel yükünün kurumun üzerinden kalkması gerektiğini söyleyerek, sözlerine devam etti.