Türkiye'de son aylarda ehliyet affı  sık sık gündeme geliyor. Yaklaşık 1 milyondan fazla kişinin kapsam altında olduğu bilinirken vatandaşlar "bir defaya mahsus" af için taleplerini devlet yetkililerine iletiyor.

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı başladı. Milli Güvenlik Kurulu toplantısı başladı.

Trafik kurallarına uymayarak ehliyetini kaptıran vatandaşlar sosyal medyada birlik olup etkinlikler düzenleyerek yetkililere sesleniyor.

Çeşitli nedenlerden dolayı ehliyetini kaptıran vatandaşlar meclisin açılması ile birlikte ehliyet için af talebinde bulundular.

Sosyal medya üzerinden hükümete çağrı yapan ehliyetini kaptıran vatandaşlar cezalarının paraya çevrilmesini ya da bir kereliğine ehliyet affı istediklerini belirttiler. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 2 buçuk milyon sürücünün ceza puanının silineceğini ve böylelikle 10 bin sürücünün ehliyetinin geri verileceğini söyledi. Sayıları 1 milyon olan ehliyet affı mağduru vatandaşlar bu karara sosyal medya üzerinden oldukça tepki gösterdi. 

Kemal Kılıçdaroğlu söz vermişti!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 13 Ocak'ta yaptığı, ''6 ay sonra geniş kapsamlı afların gündemimizde olduğu doğrudur. Bunlardan bazıları; ehliyet afları, sicil ve borç afları, eğitim ve denklik afları, Bağkur tescil afları vs. Liste uzun. Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına vatandaş ticari ve mesleki olarak temiz bir başlangıç yapacak.'' açıklamasıyla ehliyet affı mağdurlarına umut verdi. 

Puan affı değil ehliyet affı bekleyen milyonlarca vatandaş bu açıklamayla sevinirken Kemal Kılıçdaroğlu'nun da ehliyet affı konusunda ne kadar ciddi adımlar atacağı da merak konusu oldu.