Memur-Sen rapor hazırladı: Vergi adaletsizliğine karşı 6 öneri Memur-Sen rapor hazırladı: Vergi adaletsizliğine karşı 6 öneri

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Ayfer Koçak, "Kamu emekçileri ve emeklileri, TÜİK'in manipüle ettiği verilerle bir kez daha yoksulluğa ve sefalete mahkum edilmiştir," dedi.

Grup adına konuşan Koçak, TÜİK'in verilerine göre haziran ayı enflasyonunun yüzde 1,64, yıllık enflasyonun ise yüzde 71,60 olduğunu belirtti. Koçak, "Milyonlarca kamu emekçisinin ve emeklinin maaş artışında önemli bir faktör olan altı aylık enflasyon ise yüzde 24,73 olarak açıklandı," dedi.

Gerçek enflasyon rakamlarının gizlendiğini iddia eden Koçak, "Kamu emekçileri ve emeklileri, TÜİK'in manipülasyonlarıyla yoksulluğa ve sefalete mahkum edilmiştir," dedi.

En düşük kamu emekçisi maaşının, sosyal yardım kalemleriyle yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması gerektiğini vurgulayan Koçak, "TÜİK verilerine göre yapılan artışlar devam ettikçe, adaletsiz gelir vergisi dilimleri sürdükçe, yeni vergi yasaları ve kamuda tasarruf adı altında gelen paketlerle, liranın döviz karşısında değer kaybetmesi devam ettikçe, bugünkü durumu bile arar hale geleceğiz," diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı