Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) bünyesinde görev yapan taşeron işçiler, uzun yıllardır belirli süreli sözleşmelerle çalışmaktan kaynaklı güvencesizlik ve belirsizlikle karşı karşı çalışıyorlar. Kadroya geçiş talepleri, mali haklarının iyileştirilmesi, sosyal güvence sağlanması ve iş güvencesinin arttırılması için çeşitli çalışmalarla düzenlemeler yapılmasını istiyorlar.

KİT mağdurları, yıllardır aynı işi yaptıkları halde kadrolu işçilerle aralarındaki farkın ortadan kaldırılmasını ve eşit işe eşit ücret prensibiyle değerlendirilmeyi talep ediyorlar. Çünkü; aynı işi yapan kadrolu işçiler daha iyi maaş ve sosyal haklardan yararlanırken, taşeron işçilerin durumu maalesef daha zorlu olduğu gözlemleniyor.

Sonuç olarak yetkililerden ve ilgili makamlardan hala bir çözüm üretilmiş değil. Seslerini duyurmak ve taleplerinin karşılanması için çeşitli eylemler düzenleyen KİT taşeron işçileri bu mağduriyetlerin giderilmesi için adil çözümlerin yanı sıra gerekli adımlarında atılmasını bekliyorlar.

Süresiz nafakaya düzenleme gelecek mi? Süresiz nafakaya düzenleme gelecek mi?

Biz de İşçi Haber olarak, mağdurların yanında olduğumuzu ve gerekli yerlere seslerinin ulaşılması için var gücümüzle haklı arayışlarını duyurmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.