Kamu İktisadi Teşebbüsleri bir diğer ismiyle KİT'lerde çalışan taşeron işçiler defalarca kez kadro istediklerini belirterek sosyal medyada etkinlik düzenliyorlar. İşçiler kadroya geçmek istediklerini her geçen gün daha yüksek sesle haykırsalar da yetkililerden konuya ilişkin ne bir ses çıkıyor ne de bir adım atılıyor. Eşit işe eşit maaş ve eşit hak isteyen KİT taşeron işçileri kadro sözünün bir an önce tutulmasını isteyerek birçok mecrada yetkililere sesleniyor. 

Yıllardır ailelerinden uzak yaşayan mağdurlar tayin hakkı istiyor Yıllardır ailelerinden uzak yaşayan mağdurlar tayin hakkı istiyor

Geçtiğimiz yıllarda 1 milyon işçiye kadro verildiğine dikkat çeken Bakan Bilgin, 90 bin işçinin problemlerinin çözüme kavuşturulacağını duyurmuştu.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI!

Bakanlık olarak şu anda üzerinde çalıştıkları konuları aktaran Bilgin, "Sözleşmeli personel meselesi var. Bunlar 516 bin kişinin kadro haklarına kavuşması meselesidir. Onun çalışması bitti, zaman meselesi var." dedi.

Bilgin, çalışmanın son halinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulup sunulmadığına ilişkin ise, "Sayın Cumhurbaşkanımız uygun olduğu zaman sunacağız." ifadesini kullandı.

Bu çalışmada kamu sendikalarından gelen talepleri de dikkate aldıklarını vurgulayan Bilgin, "Geçenlerde arkadaşlarımız bir görüşme yaptı. Bunları da değerlendiriyoruz." açıklamasında bulundu.

Bakan Bilgin, taşeron işçiye kadro için çalışmalara devam ettiklerini kaydetti.

90 BİN TAŞERONA KADRO SON DURUM

Bakan Bilgin, 90 bin taşeron işçinin kadroya geçişi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Taşeron işçilerin kamuda kadrolu işçi haline gelmesi konusunda geçtiğimiz yıllarda hükümetimiz önemli bir reforma imza attı. Yaklaşık 1 milyon işçiye kadro verildi. O zamanlarda 90 bin işçi bu fırsattan istifade edemedi. Şu anda geçici işçiler sorunu var. 90 bin işçinin kadroya alınması için çalışmalarımız sürüyor." sözlerine yer verdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından çalışmalara 21 gün boyunca ara veren Meclis 28 Şubat 2023 tarihinde EYT gündemiyle açıldı. EYT düzenlemesi Meclis'ten geçerek Resmi Gazete'de yayınlandı. Uzun zamandır ülke gündeminde büyük yer kaplayan EYT sorunun çözülmesiyle KİT taşeron işçilerinin gözü bir kez daha Meclis'e çevrildi. Kadroya geçmek isteyen KİT taşeron işçileri yaşadıkları mağduriyetin artık çözülmesini istiyor.