Staj ve çıraklık sigortası yaptıran ancak emeklilik hakları tanınmayan binlerce kişi mağdur durumda. EYT düzenlemesiyle birlikte umutlanan staj ve çıraklık mağdurları, Resmî Gazete'de yayınlanan kararnameyle hayal kırıklığına uğradı. Çünkü kararnamede staj ve çıraklık sigortası başlangıç sayılmadı. Bu durumda emeklilik için gereken prim günü ve yaş şartlarını yerine getiremeyen staj ve çıraklık mağdurları, emeklilik hakkından mahrum bırakıldı. Çalışma hayatına erken yaşta başlayan bu kişiler, staj ve çıraklık sigortalarının başlangıç sayılması için yetkililerden adil bir düzenleme bekliyor.

750 bin kamu işçisine ek zam yapılacak mı? Gözler Hak-İş ve Türk-İş'e çevrildi! 750 bin kamu işçisine ek zam yapılacak mı? Gözler Hak-İş ve Türk-İş'e çevrildi!

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun ve Ali Duman, staj ve çıraklık sigortası mağduriyeti konusunda farklı açılardan değerlendirmelerde bulunurken konu Meclis gündemine taşındı.

Staj ve çıraklık mağduriyeti Meclis'in gündemi oldu!

Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun 09.08.2023 tarihinde Vedat Işıkhan'a ilettiği staj ve çıraklık başlangıç tarihinin sigorta başlangıcı sayılması talebine ilişkin yazılı soru önergesine henüz bir yanıt gelmezken CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, staj ve çıraklık mağduriyetini meclis gündemine taşıdı. Meclis salonundaki konuşmasında staj ve çıraklık sigortasının emeklilikte bağlayıcı olmadığını hatırlatan CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, "Emekliliğini bekleyen binlerce staj ve çıraklık mağduru seslerini duyurmaya çalışıyor. Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bir an önce bu mağduriyete son verecek yasal düzenlemeyi hayata geçirilmelidir" dedi. 

Öte yandan daha önce CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, çıraklık ve staj sürelerinin emeklilik sigortası başlangıcı olarak kabul edilmesi için TBMM Genel Kurulu'na sunduğu Kanun Teklifi, reddedilmişti.

Kanun Teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldü ve Gürer, önerge sahibi olarak oylamadan önce bir konuşma yaparak teklifin ayrıntıları hakkında açıklamalarda bulundu. Çalışma hayatının zorluklarına da dikkat çeken Gürer, stajyerler ve çıraklar için bu kanun teklifine destek verilmesini talep etti.

"Yaşlılık sigortası staj ya da işe başladığı gün başlamalıdır"

Gürer, konuşmasında şunları belirtti: "Bir kısım geçmişte çırak ve stajyer olarak çalışanlar eğer geriye dönük primlerini ödeseler bugün emekli olabiliyorlar. Onun için bu konuda bir düzenleme yapıp bu mağdurların mağduriyetini ortadan kaldırmamız gerekiyor. Her gün farklı milletvekillerine bu konuda çok sayıda başvuru oluyor. Stajyer ve çırak olarak çalışanların emekliliğe esas sayılacak yaşlılık sigortası staj ya da işe başladığı gün başlamalıdır"

Ayrıca Gürer, mesleki eğitimin ülkede gerilediğini ve bu nedenle teknik okulların cazibesini yitirdiğini ifade ederek, çıraklar ve stajyerlerin yaşlılık sigortası kapsamında sayılmasının mesleki eğitimi ve çırak okullarını daha cazip hale getireceğini vurguladı. Öte yandan annelik sürecinde çalışmayan kadınların yaşlılık sigortası için tanınan haklardan yoksun olduğuna dikkat çeken Gürer, çırakların stajları başladığı gün itibariyle yaşlılık sigortasının başlaması gerektiğini savundu.