Ekim ayında Meclis'in açılmasının ardından hayata geçirilmesi beklenen reformlar, emeklilerin yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlıyor ve böylece emeklilik dönemini daha kolay hale getirmeyi hedefliyor. Özellikle yaş ve prim şartlarında yapılacak olan indirimler, emeklilerin geleceğine umut ışığı olacak. İşte Meclis'e taşınması planlanan düzenlemeler ve 2. Torba Yasa teklifleriyle ilgili detaylar...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emeklilik reformu çerçevesinde önemli bir girişimde bulunma aşamasında. Bu girişim, özellikle Bağ-Kur sigortalıları için büyük önem taşıyor ve emeklilik hayallerini daha erken gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Bağ-Kur sigortalılara emeklilik refomu geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bağ-Kur sigortalılarının prim gün şartını 9000'den 7200'ye indirme planı yapıyor, ancak bu düzenleme henüz tam olarak netleşmemiş durumda. Düzenlemenin kapsamı ve uygulanabilirlik süreçleri hala belirsizliğini koruyor. İlk olarak, düzenlemenin hangi grupları içereceği ve tüm süreleri kapsayıp kapsamayacağı konusunda netlik kazanması gerekiyor. Eğer bu düzenleme tüm süreleri kapsıyorsa, Bağ-Kur reformu kapsamında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) erkek sigortalıların prim gün şartı 7200 güne indirilmiş olacak.

Bakanlık, Bağ-Kur sigortalılarının prim gün şartını 9000'den 7200'ye indirme planı yapıyor

Düzenleme, 8 Eylül 1999'dan sonra sigortalı olan ve reform kapsamına giren Bağ-Kur'lular için de önemli kolaylıklar sağlayacak. Hem kadınların hem de erkeklerin prim gün şartı 1800 gün azaltılacak. 7200 prim gününü tamamlayanlar, sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaş şartını sağlıyorlarsa (9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arası başlangıçta kadınlarda 58, erkeklerde 60, sonrasında 65'e varan), hemen emekli olma hakkına sahip olacaklar.

Staj ve çıraklık mağdurlarından AK Parti Van İl Başkanlığı'na ziyaret! Staj ve çıraklık mağdurlarından AK Parti Van İl Başkanlığı'na ziyaret!

Bu reformlar, emeklilik sistemini daha erişilebilir hale getirme ve emeklilik yaşını düşürme amacı taşıyan önemli adımlar olarak ön plana çıkıyor. Düzenlemeler tamamlandığında, Bağ-Kur sigortalıları ve diğer emeklilik sistemlerine dahil olan vatandaşlar için daha iyi emeklilik koşullarının kapısını aralayacak.