Bakan Tunç: İnsanlığın tüm değerleri maalesef Filistin'de, ayaklar altına alındı Bakan Tunç: İnsanlığın tüm değerleri maalesef Filistin'de, ayaklar altına alındı

Yoğun polis ablukası nedeniyle salona girişleri engellenen avukatlar ve milletvekilleri, tepkiler üzerine salona girebildi. Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınmasının ve kayyım atanmasının üzerinden iki gün geçti. Bu süre zarfında kentte süren oturma eylemi ise dün gece sona erdi.

Duvar'dan Kadir Cesur'un bildirdiğine göre, Akış hakkında 2014 yılında açılan davanın 61. duruşması bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Adliye binası önündeki polis yoğunluğu, iki gündür devam etmekte olup bu sabah daha da artırıldı. Adliye çevresinde çok sayıda zırhlı polis aracı konuşlandırıldı. Sabah saatlerinde adliyeye gelenlerin içeri alınmadığı belirtildi.

Hakkâri Belediye Eş Başkanı Akış’ın karar duruşması için adliyeye gelen avukatı Azad Özer, "Dosyanın avukatı olmama rağmen kolluk engeline takılıyorum ve içeri giremiyoruz. Yargılama nasıl yapılacak?" dedi.

Gazeteci Ruşen Takva'nın aktardığına göre, karar duruşmasını takip etmek için adliyeye gelen milletvekili heyeti ve avukatların içeri girmesi engellendi. Avukatlar, duruşma salonuna listede adları olmadığı gerekçesiyle önce alınmadı, ancak tepkiler sonucu salona girebildi.

Kaynak: Duvar