Milli Savunma Bakanlığı'nın haftalık basın bilgilendirme toplantısında terörle mücadeleye ilişkin son bilgiler paylaşıldı.

Paylaşılan bilgiler çerçevesinde, Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil son bir haftada aralarında sözde yöneticilerin de bulunduğu 108 terörist etkisiz hale getirildi.

Verilere göre, 1 Ocak'tan bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 953'e ulaştı.

Ayrıca, geçtiğimiz hafta içerisinde Irak'ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 2 PKK'lı terörist daha Habur'daki hudut karakoluna teslim oldu.

HUDUT GÜVENLİĞİ

Teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik tedbirleri ile korunan hudutlarda alınan dinamik ve çok yönlü etkin tedbirler ile; son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 355 şahıs yakalandı. Yakalanan şahıslardan 5’inin terör örgütü mensubu olduğu tespit edildi. 1582 şahıs ise hududu geçemeden engellendi.

Böylelikle, 1 Ocak’tan itibaren hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 3 bin 488’e, hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 52 bin 442'ye ulaştı.

TSK personeline ilişkin kanun teklifi TBMM Komisyonunda kabul edildi TSK personeline ilişkin kanun teklifi TBMM Komisyonunda kabul edildi

Ayrıca 48 kilogramı son bir haftada olmak üzere yıl içerisinde yapılan operasyonlarda 288 kilogram uyuşturucu ele geçirildi.

Editör: Yudum Özel