İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ülkenin kuzey ve güney cephelerindeki durumu değerlendirdiği bir konuşma yaptı. Netanyahu, İsrail'in "varlığını korumak için" hem Hizbullah'la hem de Hamas'la mücadele ettiğini söyledi. Netanyahu, "kuzeydeki tehdidi durdurmak güneyde de Hamas'ı yer yüzünden silmek için" dedi. Netanyahu, İsrail'in güvenliği için her türlü önlemi alacağını ve uluslararası toplumun baskısına boyun eğmeyeceğini vurguladı.

"Hayatının hatasını yapacak"

Netanyahu, Hizbullah ve Lübnan'ı hedef aldığı açıklamasında, şunları kaydetti:

"Eğer Hizbullah savaşa girmek isterse 2006 Temmuz Savaşı'nı özleyecek. Hayatının hatasını yapacak. Onu hayal edemeyeceği bir güçle sakat bırakacağız. Bu Hizbullah ve Lübnan için feci olacak. Her türlü senaryoya hazırız."

Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'de başlayan İsrail-Filistin çatışması, bölgedeki gerginliği artırdı. İsrail-Lübnan sınırında da 8 Ekim'den beri devam eden çatışmalarda, Hizbullah ve İsrail ordusu karşı karşıya geldi. Bu çatışmalarda, 22 Hizbullah militanı, bir gazeteci ve 3 sivil öldü. İsrail tarafında da 3 asker ve bir sivil hayatını kaybetti.

2 FETÖ mensubu Yunanistan'a kaçarken yakalandı! 2 FETÖ mensubu Yunanistan'a kaçarken yakalandı!

İsrail-Lübnan sınırı, 2006 yılında yaşanan "Temmuz Savaşı"ndan sonra ilk kez bu kadar yüksek bir şiddete tanık oldu. ABD'nin Doğu Akdeniz'e savaş gemisi göndermesi, İsrail'in kuzeyinde yeni bir cephe açılmasının bölgeyi daha da ateşe sürükleyeceği korkusunu yarattı.