İstanbul Esenyurt'taki, Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi'nde özel güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan'ı "sessiz olun" uyarısının ardından bıçaklayarak öldürülmesi üzerine Öz Sağlık İş Sendikası basın açıklaması düzenledi.

Hayatını kaybeden Tuğrul Okudan.

Gün geçmiyor ki sağlık işçilerine şiddete bir yenisi eklenmesin. Neredeyse her gün bir başka sağlık çalışanının yaşadığı şiddet olayı haberlere konu olurken Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi'nde 'sessiz olun' şeklindeki uyarısına sinirlenen hasta yakını, güvenlik görevlisini boynundan bıçakladı. Ağır yaralanan güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan hayatını kaybetti.

Asılsız iddialar Devlet Sert'i yıldıramaz! - İşçi Haber

İşçilerin alın teri kurumadan emeğinin hakkını verilmesi gerektiğini daima savunan Öz Sağlık-İş Sendikası omurgalı duruş sergileyerek bir kez daha üyelerinin yanında oldu. Öz Sağlık İş Sendikası'nı dünden bugüne büyüterek önemli bir konuma getiren Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, dün gerçekleşen korkunç olaya sessiz kalmadı. 

Öz Sağlık-İş Sendikası İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Temel Yazıcı, Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi'nin önünde basın açıklaması düzenledi.

"Saygıdeğer Basın Mensupları
Değerli Mesai Arkadaşlarımız

Bugün acımız, ağıtımız, yasımız çok büyük…
Üzüntümüz ne kadar büyükse, öfkemiz de o kadar büyük…
Esenyurt Devlet Hastanesi’nde, hastanenin, çalışanların, çevrenin asayişini sağlamak üzere gecesini gündüzüne katan güvenlik görevlisi arkadaşlarımızdan Tuğrul Okudan’ı kaybettik.  
Hem de işini yaparken…
Hem de şifa dağıttığımız hastaların yakınları tarafından…
Hiç acımadan, hiç tereddüt edilmeden, “hastane ortamında bu kadar gürültü yapmayın” diye uyardığı için araçlarında taşıdıkları bıçakla gözlerini kırpmadan vahşice katlettiler.
Değerli Basın Mensubu arkadaşlar;
Değil konuşmak, yutkunmakta, nefes almakta zorlandığımız bir gün yaşıyoruz.
Sağlıkta şiddet önlemleri denilerek alınan tedbirlerin hiçbirinin caydırıcı olmadığını bugün en acı şekilde gördük.

Toplumu sarmış olan bu infial, bu cinnet halinin sosyolojik, psikolojik, temel eğitim gibi süreçlerle yönetilmesinin ve sil baştan ele alınması gereğini bir kez daha gördük.
Birisi 11 ayrı suçtan, diğeri  27 den fazla suçtan sabıkası bulunan bu vandalların sokakta, hastanede, halkın arasında ellerini kollarını sallayarak gezmeleri, ıslah edilmeden sokağa bırakılmalarının neresi normal?

Daha 1.5 aylık evli, hayalleri, hedefleri olan Güvenlik Görevlisi  arkadaşımız Tuğrul Okudan kurumunun, hastanenin asayişi, diğer hastaların hakları için “sessiz olunması” çağrısı yapmıştı. Ama bu eli kanlı caniler, bu suç makineleri ne yaptı, Tuğrul’umuzun sesini ebediyen kestiler.

Değerli Arkadaşlar;
Sağlıkta şiddet denildiğinde hepimizin canı ayrı ayrı yanıyor. Doktoru, hemşiresi, işçisi, memuru her biri için ayrı ayrı ama aynı tepkiyi veriyoruz.
Mevzuatta palyatif olarak yapılan düzenlemelerin yetersizliği, bir türlü uygulama birliğinin sağlanamaması, özellikle hastane  özel güvenliklerinin olaylara müdahale sırasında savunmasız bırakılması bu göz yaşlarını, bu acıları dindirmeyecek, belli ki daha çok canların yanmasına neden olacaktır.
Bizler sağlık çalışanları olarak artık evlerimizden çıkarken ailelerimizle, çocuklarımızla helalleşerek kurumlarımıza geliyoruz.
Bu psikoloji ile sağlık hizmeti vermeye, destek hizmeti vermeye, güvenlik ve asayiş hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Ancak artık sabrımız kalmadı.
Bugün duyduğumuz  öfke, duyduğumuz  üzüntü kadar büyük.
Mesai arkadaşları olarak acımızın tarifi yok.
Eli kanlı, sokakta gezen suç makinesi katiller yüzünden bugün  Tuğrul Okudan kardeşimiz bu dünyaya veda etti.

Ailesine, yakınlarına, sevenlerine, mesai arkadaşlarına ve Sendikamız Öz Sağlık-İş camiasına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

EYT'de son aşama! İşte o formül EYT'de son aşama! İşte o formül

Sağlık çalışanları olarak “Artık sıra hangimizde” diyerek geldiğimiz iş yerlerimizde huzurla, endişesiz, verimli bir şekilde çalışacağımız günlerin gelmesine Tuğrul kardeşimizin şehadeti belki vesile olur.
Tekrar başımız sağ olsun."