2014 yılında kaldırılan Taban Maaş uygulaması ile özel okul öğretmenlerinin ücretleri özel okul patronlarının insafına bırakıldı.

Özel okulda görev yapan öğretmen ile devlet okulunda görev yapan öğretmen arasında mesleğin icrası açısından bir fark olmadığını fakat ücret bakımından eşitsizlik olduğunu söyleyen özel okul öğretmenleri resmi okullarda çalışan meslektaşlarıyla eşit haklara sahip olmak istiyor.

CHP'li Karaca: ''Özel okul öğretmenlerine de devlet okullarındaki öğretmen maaşı verilsin''

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, özel okul öğretmenlerine ve yöneticilerine ödenecek ücretlerin resmi okullarla aynı seviyeye getirilmesi için TBMM’ye kanun teklifi verdi.

Öğretmenlerden hükümete çağrı: Seçime mülakatsız rekor atama yapılsın! Öğretmenlerden hükümete çağrı: Seçime mülakatsız rekor atama yapılsın!

Karaca, teklifin gerekçesinde, "Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim İstatistikleri – Örgün Eğitim 2022-2023 raporuna göre, ülkemizde 60 bin 734 resmi okulda 974 bin bin 488 öğretmen, 14 bin 281 özel okulda 179 bin 895 öğretmen çalışıyor. Toplamda ise ülkemizde 1 milyon 154 bin 383 öğretmen çalışıyor. Yani eğitim-öğretim faaliyetlerine katılan öğretmenlerin yüzde 15.58’i özel okullarda çalışıyor. Özlük hakları ve ücretlere bakıldığında; özel okullarda çalışan öğretmenler, resmi okullarda çalışan öğretmenlere kıyasla karşılaştıkları zorluklar, güvencesiz şekilde çalışma ortamı gibi başlıklarda pek çok orantısızlıkla baş başa bırakılıyor. Kamuoyuna yansıyan örneklere göre, özel okullarda görev yapan öğretmenler, resmi okullarda çalışan meslektaşlarına göre oldukça düşük ücretlere mecbur bırakılıyor.'' ifadelerine yer verdi.

Özel okul öğretmenleri asgari ücret düzeyinde olan maaşlarının devlet okullarındaki meslektaşlarıyla eşitlenmesini talebiyle; Türkiye çapında kamusal alanda farklı zamanlarda defalarca yaşadıkları mağduriyete dikkat çeken açıklamalar gerçekleştiriyor. 

Ankara'da yürüyüş yapmışlardı

Özel okullarda görev yapan öğretmenler, maaş zammı ve taban maaşlarının düzenlemesi talebi ile Ankara’da yürüyüş yaptılar ve TBMM önünde isteklerini dile getirdiler. Özel okul öğretmenleri ücret artışının yanı sıra ek ders ücretlerinin ödenmemesi, ara tatil, yarı yıl tatili ve resmi tatillerde çalışma baskısı, mesai ücretlerinin verilmemesi ve sigorta primlerinin eksik yatmasından da şikayetçi olduklarını dile getirdiler. 

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul destek verdi

CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ Ertuğrul, sosyal medyada yaptığı paylaşımda ''Bugün ise Özel Okul Öğretmenleri artan yaşam giderleri ve yetersiz kalan maaşları ve özlük haklarını talep etmek için TBMM kapısında seslerini duyuruyor, adalet istiyorlar!'' ifadelerini kullandı.